Hormolašci iliti Quo vadis

Četvrtak 13.06.2002. u 19 i 30
Zavod za opću i anorgansku kemiju, Seminar, III. kat, Kemijski odsjek, PMF, Ul. kralja Zvonimira 8
Studentska sekcija Hrvatskoga kemijskog društva

poziva Vas na predavanje

Hormolašci iliti Quo vadis

mr. sc. Nenada Judaša, Kemijski odsjek PMF-a,

koje će se održati u četvrtak 13.06.2002. u 19 i 30, Seminar ZOAK-a, III. kat, Kemijski odsjek PMF-a, Ul. kralja Zvonimira 8

Sažetak

Uz sve bezosjećajnije, besmislenije, bezobraznije i ovom planetu nepodnošljivije ponašanje najumnijeg mu potomka pitamo se postoji li još budućnost - budućnost poput davne, iskonske, prošlosti. Relikvije još uvijek životare u likovima neokaljanih šuma, životinja, novorođenčadi. Ali, razvitkom kemijske industrije neprilagođene planetarnom, ni ljudskom, zdravlju život se malformira već u majčinoj utrobi. Djeca talidomida, svenamjenska uporaba DDT-a, DES-a i sličnih kemijskih spojeva koji nepoćudno mijenjaju čudesne kemijske procese, mnoge još posve neshvaćene, samo su neki od pretresenih primjera. Ovi otrovi ne probiru u svojoj opačini - mnogi eukarioti su ugroženi. Njihovo hormonomimetičko djelovanje omogućuje im da zamjene prirodne sudionike napadnutih kemijskih procesa i patvore te procese - njihove laži naše su laži, laži od kojih ćemo, ako ih ne uništimo, skončati, a veća tragedija bit će jedino smrti ostalih bića koje neće gristi naše mrtve savjesti.

Komentar

Za evanđelista zadnjeg, devetog, predavanja u organizaciji Odbora za predavanja Studentske sekcije Hrvatskoga kemijskog društva ove godine odabrali smo mr. sc. Nenada Judaša, vrsnog metodičara i popularizatora kemije. Predavanje je i prvo održano kao powerpoint-prezentacija što je dalo dodatni okus ovom ionako gurmanskom događaju. Nadamo se da ćemo predavača čuti i dogodine.
(Marko Grba, student II. godine, Kemijski odsjek, PMF)
Državno natjecanje iz kemije 2013. godine
sastanci
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Sekcija za izobrazbu HKD-a - predavanja
Otvoreni dani Instituta Ruđer Bošković
Fourierova patka
Okrugli stol E-škole
Sekcija za izobrazbu HKD-a
Seminar za nastavnike i profesore kemije
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Eruptivni procesi u Sunčevoj atmosferi
Od dvoboja do simetrija
Na prekretnici milenija
Tri domene života na Zemlji
Što je to kemijski način mišljenja
Predavanja povodom proslave Yuri's Night
Kemijsko nazivlje Bogoslava Šuleka
Kant u vodstvu ili Zakoni fizičkog svemira
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a II.
Predavanje: Staklo superstrukture - nova faza u sistemima modulirane gustoće naboja ili spina
Otrovnost laboratorijskih kemikalija
Nestabilnosti interagirajućeg fermionskog plina na dvodimenzionalnoj rešetci
Misliti matematički