Od dvoboja do simetrija

Četvrtak 23.05.2002. u 19 i 30
Zavod za opću i anorgansku kemiju, Seminar, III. kat, Kemijski odsjek, PMF, Ul. kralja Zvonimira 8
Studentska sekcija Hrvatskoga kemijskog društva

poziva Vas na predavanje

Od dvoboja do simetrija

mr. sc. Franke Miriam Brueckler (PMF - Matematički odjel)

Predavanje će se održati u četvrtak 23.05.2002. u 19 i 30, Seminar, III. kat, ZOAK, Kemijski odsjek, PMF, Ul. kralja Zvonimira 8, Zagreb.

Sažetak

Tragični život Evaristea Galoise završio je nepotrebnim dvobojem u njegovoj dvadesetoj. Taj princ matematike, rješavatelj nekih od najtežih problema matematike već s 18 godina, bio je neshvaćen, i to ne samo od proste svjetine, već i matematičke i znanstvene elite te cjelokupnog (kreativnom i) iskrenom pojedincu bez pedigrea nesklonog društva. Dvobojem okončava tek otkrivena mlada repatica, ali započinje nekoliko važnih poglavlja u matematici i znanosti. Što je grupa, a što simetrija, ideje koje nam je u nasljeđe ostavio Galois? Koja je njihova uloga u kristalografiji i kemiji? Kako matematički izvesti 32 Bravaisove rešetke? Komičnim, ali preciznim stilom govoreno je o gornjim problemima.

Komentari

Kao fakultetska predavačica povijesti matematike i ekspert u teoriji skupova, mr. sc. Franka Miriam Brueckler bila je više nego logičan izbor za predavača na vlastitu temu. Poznavajući ju kao dobrog čovjeka i vrsnu metodičarku, unaprijed sam znao da će predavanje biti i kvalitetno prezentirano. Slutnje su se potvrdile u bitnom dijelu. Održano nedugo nakon rođendana joj, nadam se da je ovo predavanje odlučila zadržati kao uspomenu na rođendansku proslavu!
(Marko Grba, student II. godine, Kemijski odsjek PMF-a)
Državno natjecanje iz kemije 2013. godine
sastanci
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Sekcija za izobrazbu HKD-a - predavanja
Otvoreni dani Instituta Ruđer Bošković
Fourierova patka
Okrugli stol E-škole
Sekcija za izobrazbu HKD-a
Seminar za nastavnike i profesore kemije
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Eruptivni procesi u Sunčevoj atmosferi
Hormolašci iliti Quo vadis
Na prekretnici milenija
Tri domene života na Zemlji
Što je to kemijski način mišljenja
Predavanja povodom proslave Yuri's Night
Kemijsko nazivlje Bogoslava Šuleka
Kant u vodstvu ili Zakoni fizičkog svemira
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a II.
Predavanje: Staklo superstrukture - nova faza u sistemima modulirane gustoće naboja ili spina
Otrovnost laboratorijskih kemikalija
Nestabilnosti interagirajućeg fermionskog plina na dvodimenzionalnoj rešetci
Misliti matematički