Što je to kemijski način mišljenja

Četvrtak 18.04.2002. u 19 i 30
Zavod za opću i anorgansku kemiju, Seminar, III. kat, Kemijski odsjek, PMF, Ul. kralja Zvonimira 8
Studentska sekcija Hrvatskoga kemijskog društva

poziva Vas na predavanje

Što je to kemijski način mišljenja

profesora Petra Vrkljana, predavača na Kemijskom odsjeku PMF-a i nastavnika na 18. gimnaziji u Zagrebu,

koje će se održati u četvrtak 18.04.2002. u 19 i 30, Seminar, III. kat, ZOAK, Kemijski odsjek, PMF.

Sažetak

Zašto je kemičar kemičar, što to kemičari pričaju za gablecom i kako te ispovijesti prenijeti mladima, budućim kemičarima. Eksperiment je prije svega u znanosti, dakle i kemiji, izvor informacija i vrhovni sudac svake znanstvene hipoteze, dobro izabrani pokusi i još bolje prezentirani, mogu poslužiti kao impetus u razvijanju učeničke i studentske mašte - smisla za znanost. Tumačenja su prvotno prepuštena studentima samim - nema dociranja! U zaključku, odgovor na u naslovu postavljeno pitanje: hegelovska sinteza makroskopskih opažanja i mikroskopske slike svijeta - atomske i molekulske teorije, to je kemijski način mišljenja, to čini kemičara kemičarem.

Komentari

Na prave ljude danas je teško naići, a kamoli na prave Učitelje prirodoslovlja - u jednoj takvoj diogenskoj potrazi nađosmo prof. Vrkljana. Kao istinskog zaljubljenika u kemiju, zamolismo ga da nam pokloni jedno svoje predavanje. Rezultat - očekivan - trijumf općeg oduševljenja. Animirajući publiku u sudjelovanju, postigao je profesor dvostruko u nastojanju da prenese svoje znanje i entuzijazam na mlada pokoljenja. Mnogi magični trikovi nisu izostajali, a ponekad je, poput pravog magičara, ostavio publici da sama odgonetne što je po stvari.

Svečanost koja se ne propušta!

(Marko Grba, student II. godine, Kemijski odsjek PMF-a.)
Državno natjecanje iz kemije 2013. godine
sastanci
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Sekcija za izobrazbu HKD-a - predavanja
Otvoreni dani Instituta Ruđer Bošković
Fourierova patka
Okrugli stol E-škole
Sekcija za izobrazbu HKD-a
Seminar za nastavnike i profesore kemije
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Eruptivni procesi u Sunčevoj atmosferi
Hormolašci iliti Quo vadis
Od dvoboja do simetrija
Na prekretnici milenija
Tri domene života na Zemlji
Predavanja povodom proslave Yuri's Night
Kemijsko nazivlje Bogoslava Šuleka
Kant u vodstvu ili Zakoni fizičkog svemira
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a II.
Predavanje: Staklo superstrukture - nova faza u sistemima modulirane gustoće naboja ili spina
Otrovnost laboratorijskih kemikalija
Nestabilnosti interagirajućeg fermionskog plina na dvodimenzionalnoj rešetci
Misliti matematički