Kant u vodstvu ili Zakoni fizičkog svemira

Četvrtak 14.03.2002., 19 i 30
Seminar, III. kat, Zavod za opću i anorgansku kemiju, Kemijski odsjek PMF-a, Ul. kralja Zvonimira 8
Studentska sekcija Hrvatskoga kemijskog društva

poziva Vas na predavanje

Kant u vodstvu ili Zakoni fizičkog svemira

Predavač: Marko Grba, student II. godine, Kemijski odsjek PMF-a

Vrijeme: četvrtak 14.03.2002., 19 i 30

Mjesto: Seminar, III. kat, Zavod za opću i anorgansku kemiju, Kemijski odsjek, PMF, Ul. kralja Zvonimira 8

Sažetak

Fizika, kao uostalom i cijela znanost, nedovršen je sustav znanja: velik, ako i konačan, broj fizičkih zakona nam je nepoznat, oni koje poznajemo tek su funkcionalne aproksimacije - modeli, a općenito je moguće da smo osuđeni na modeliranje. Neutaživa glad za znanjem tjera ljude naprijed u nova svanuća (znanstvene) misli - znatiželja je spiritus movens fizičara, a i mislećeg čovjeka. Kako razumjeti temeljne zakone fizičkog svemira, ljuske kojom, bar zasad (?) nužno, zamjenjujemo objektivnu realnost, ma što ona bila, kako upoznati zahtjevnu publiku s osnovama znanosti koja grca u navedenim nesigurnostima, kako predstaviti filozofiju iza svega? Kroz primjere: i jedan zakon, odabran pažljivo, može pokazati odgovore, ako je plodan, ukazat će na druge zakone i posljedice koje će možda nastaviti odgovarati - taj je - opći zakon gravitacije. O filozofiji je još uvijek, skromno se predavaču čini, dobro konzultirati Kanta. Prikladnim pokusima predstava je dodatno začinjena.

Komentari

Ne mogu komentirati ovo predavanje Marka Grbe, a ne usporediti ga s prethodnim. Misliti matematički jednostavno me oduševilo. Samo je nedostajalo vremena da se cijelo predavanje uredno privede kraju.

Zašto me se Kant u vodstvu nije toliko dojmio? Mogu reći da u idejnom dijelu oba predavanja imaju mnogo zajedničkog. Nedostatak ovog posljednjeg nije u tome. Dapače. Vrlo je zanimljiva zamisao da se fizika i fizikalni način razmišljanja pokažu nedovršivima, a sve na temelju jedne pojave u prirodi, gravitacijske privlačne sile.

Ne samo da to vrijedi za fizičare. Kako je fizika u pozadini svih ostalih prirodnih, tehničkih i medicinskih znanosti, neizbježno je, ako već ne iz drugih razloga, da zbog sadržaja fizike također ostanu nezaključene.

Vratimo se predavanju. Odlična ideja i slabiji sadržaj, vjerojatno zbog ponovnog pomanjkanja vremena. Po mom mišljenju je najslabiji dio predavanja prezentacija. Možda predavač nije bio pripremljen za ovako zahtjevno predavanje, ali je prečesto i nepotrebno prekidana glavna nit koja je trebala povezati sve u jednu cjelinu. Veliki minus.

Zaključak: fizika još nije rekla svoju posljednju riječ (i nikada neće?) niti Grba (i nestrpljivo očekujem njegove nove ideje), ali neka pripazi što sve govori.

Kristijan Kovač (dipl. inž. kemije u duši biolog, apsolvent)
Državno natjecanje iz kemije 2013. godine
sastanci
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Sekcija za izobrazbu HKD-a - predavanja
Otvoreni dani Instituta Ruđer Bošković
Fourierova patka
Okrugli stol E-škole
Sekcija za izobrazbu HKD-a
Seminar za nastavnike i profesore kemije
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Eruptivni procesi u Sunčevoj atmosferi
Hormolašci iliti Quo vadis
Od dvoboja do simetrija
Na prekretnici milenija
Tri domene života na Zemlji
Što je to kemijski način mišljenja
Predavanja povodom proslave Yuri's Night
Kemijsko nazivlje Bogoslava Šuleka
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a II.
Predavanje: Staklo superstrukture - nova faza u sistemima modulirane gustoće naboja ili spina
Otrovnost laboratorijskih kemikalija
Nestabilnosti interagirajućeg fermionskog plina na dvodimenzionalnoj rešetci
Misliti matematički