Na prekretnici milenija

Ponedjeljak 13.05.2002., 18 sati
Seminar, III. kat, Zavod za opću i anorgansku kemiju, Kemijski odsjek PMF-a, Ul. kralja Zvonimira 8
Studentska sekcija Hrvatskoga kemijskog društva ima veliku čast pozvati Vas na predavanje

akademika Ivana Supeka

Na prekretnici milenija

Predavanje će se održati u ponedjeljak 13.05.2002. u 18 sati
u predavaonici br. 12 (prizemlje), ZOAK, Kemijski odsjek, PMF, Zvonimirova 8

Sažetak

Što su minuli mileniji ostavili u nasljeđe budućnosti, a posebno koja je u tom smjeru vrijednost dvadesetog stoljeća? Napredne struje znanosti, filozofije, umjetnosti i politike i prečesto su bile razbijane pogrešnim, lažnim, ideološki obojenim pa i fatalnim nazorima i činima. Svijet se odjednom našao na rubu atomskog vulkana iz kojeg mu, ako u nj padne, nema povratka. Koja je vrijednost znanosti - je li znanost dovela do mogućeg nepovratnog sunovrata? Što je čovjek i koje su osnovne ljudske vrijednosti - kakva etika budućnosti? Mogu li pojedinci - slobodni mislioci i humanisti - promijeniti svijet - u kojem redu vojske mira stoji mladež? Kako oživjeti globalni poredak i uskladiti ga s nacionalnim poretcima - možemo li biti kozmopoliti i patrioti istovremeno? Kraćim govorom i okosnom diskusijom nastojano je razviti odgovore. Skiciran je i autorov doprinos prethodnostoljetnim tekovinama.

Komentari

Pozivom akademika Ivana Supeka za predavača htjeli smo, mi organizatori, čuti riječ sudionika gradnje kvantne fizike, doktoranda i prijatelja Heisenbergovog, mirotvorca koji je s Bertrandom Russellom i Linusom Paulingom iskoračio ZA svjetski mir, pretskazatelja nuklearne katastrofe uoči Hirošime i vapitelja za prestanak nuklearnog naoružavanja u svijetu i u nas, utemeljitelja zagrebačkog seminara teorijske fizike i Instituta Ruđer Bošković, filozofa-humanista, književnika i slobodnog mislioca - jednog od rijetkih preživjelih ratnika legendarnih pohoda ne tako daleke prošlosti. Njegova riječ je zazvučala, gromko i mlado, među preko 50 mladih mozgova (s raznih fakulteta i instituta Zagreba i Karlovca) - zadovoljstvo, koncentrirano i prije susreta s Profesorom, razljeglo se nedugo zatim, da bi još jednom zagrmilo, ovog puta šumom ustalasanog aplauza.
(Marko Grba, student II. godine, Kemijski odsjek PMF-a)
Državno natjecanje iz kemije 2013. godine
sastanci
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Sekcija za izobrazbu HKD-a - predavanja
Otvoreni dani Instituta Ruđer Bošković
Fourierova patka
Okrugli stol E-škole
Sekcija za izobrazbu HKD-a
Seminar za nastavnike i profesore kemije
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a
Sastanci Sekcije za izobrazbu HKD-a
Eruptivni procesi u Sunčevoj atmosferi
Hormolašci iliti Quo vadis
Od dvoboja do simetrija
Tri domene života na Zemlji
Što je to kemijski način mišljenja
Predavanja povodom proslave Yuri's Night
Kemijsko nazivlje Bogoslava Šuleka
Kant u vodstvu ili Zakoni fizičkog svemira
Sastanci sekcije za izobrazbu HKD-a II.
Predavanje: Staklo superstrukture - nova faza u sistemima modulirane gustoće naboja ili spina
Otrovnost laboratorijskih kemikalija
Nestabilnosti interagirajućeg fermionskog plina na dvodimenzionalnoj rešetci
Misliti matematički