Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

6650. Kakva je veza izmedu atoma u SCl2 i kako smo to mogli zakljuciti?
Ena Osvald
07.01.2017
6649. Pozdrav! Možete li mi objasniti ovaj zadatak? Lijep je i Sunčan dan. Ekspedicija alpinista uputila se u osvajanje neosvojenog planinskog vrha. Stigli su umorni i odlučili su se okrijepiti. Odlučili su tvrdo skuhati jaja, i napraviti čaj. U jedan lončić na plinski plamenik stavili su kuhati jaja, a u drugi vodu za čaj. Na kraju čaj im je bio vrlo blijed i bez punoće okusa, a jaja nisu bila kuhana. Bili su začuđeni. Objasnite što se dogodilo. Zašto se jaja nisu skuhala unatoč tome što su ih kuhali onoliko dugo koliko ih kuhaju u svom domu?? Zašto čaj nije imao niti boju niti aromu? Mene ovo zbunjuje.Kako je to moguće uopće? Šta voda ne uzavrije prije pri niskom tlaku, u ovom slučaju na planini?
06.01.2017
6648. Poštovani! Spremam se za maturu i imam sljedeće pitanje: Atomi kojeg kemijskog elementa imaju najveći elektronski afinitet? Odgovor je fluor (pitanje je sa mature i odgovor koji su naveli kao točan) Meni u skripti piše da klor ima najveći elektronski afinitet pa mi to sad nije jasno. Piše li meni u skripti onda krivo ili je nešto drugo u pitanju? Unaprijed hvala
Adna O
06.01.2017
6647. Zanima me zašto M ljuska ima d podljusku koju zapisujemo kod elemenata 4. periode.
Marta Brezić
05.01.2017
6646. Poštivani😊 Molila bih Vas kada biste mi pomogli oko ovog zadatka jer takvo sto jos nismo radili,a profesorica nam ga je zadala da ga rijesimo tokom praznika. Evo zadatka: Grijanjem 1g modre galice ispari sva voda. Izračunaj broj molekula vode koja se nalazila u uzorku modre galice. Hvala Vam puno. Vec ste mi prije odgovorili na pitanja i puno mi pomogli pa Vam zato puno HVALA 😁😁
Ema Macak
05.01.2017
6645. Koji je mineral najzastupljeniji u sastavu ljušturice školjke? Hvala:)
Domenika žmuk
04.01.2017
6644. Molim možete mi pojasniti zašto je CO (ugljikov monoksid) slabo topljiv u vodi, a nepolarna je molekula. Zar nije pravilo da se slično otapa u sličnom? isto tako CO2 (ugljikov dioksid) je nepolaran i topljiv je u vodi, odnosno reagira s vodom. Hvala na pažnji!
Lovro Rašan
03.01.2017
6643. 1.Jesu li ove promjene agregacijskog stanja: Taljenje, isparavanje, sublimacija, kondenzacija, očvršćivanje i resublimacija, neovisno o kojoj se tvari radi, ezgotermne ili endotermne promjene? i Možete li samo ukratko objasniti zažto je koja egzotermna ili endotermna, jer me buni dovođenje energije i gibanje čestica, u pojedinim slučajevima te činjenice pobijaju jedna drugu. 2.Možete li objasniti, na molekulskoj razini, kako kondenzacija vodene pare na ogledalu u kupaonici zagrijava kupaonicu? I puno vam hvala na prijašnjim odgovorima, pripremam se za natjecanje pa zato imam dosta pitanja. Pozdrav!
03.01.2017
6642. Zanima ne zasto se kod pokusa Krioskopija dodaje zasicena otopina NaCl? Kako to da bas to stavimo, a ne na primjer zasicenu otopinu secera ili cistu vodu?
Anita Simunovic
02.01.2017
6641. Koja je razlika između specifičnog toplinskog kapaciteta i molarnog toplinskog kapaciteta. ZAsto nije dovoljan obican toplinski kapacitet nego se jos i to moralo izmisljati??
pavo
02.01.2017
6640. Pozdrav!Možete li mi reći kako da na najjednostavniji način napravim kristale krupne kuhinjske soli!Puno hvala! 😀
Marko Hajdučević
30.12.2016
6639. Nestanu li tvari od kojih je načinjena jabuka ako jabuku pojedemo? Obrazloži odgovor.
Ena Tolić
30.12.2016
6638. ap metodom mozeli se dignut pozlata da se dobije zlato bez obaranja varikinomili vinobran
dino burilovic@.gmail.com
28.12.2016
6637. Kakve posljedice na oko može imati limuntus?
bojana vidovic
26.12.2016
6636. 1. Koja vrsta međumolekulskih sila djeluje između molekula Br2? 2. Kakvu kovalentnu vezu ima molekula CH2Cl2 ? Hvala na pomoći
karla pavić
26.12.2016
6635. Da li biste mogli da mi objasnite mehanizme po kojima kalcijum-formijat i litijum-karbonat vrše ubrzavanje vezivanja cementa u građevinskim lepkovima?
Miljan Miljković
25.12.2016
6634. Pozdrav! Zanima me značenje alfa i beta oznaka u Huckelovoj MO teoriji.
Marko Gjajić
23.12.2016
6633. Poštovani, možete li mi odgovoriti na ovo pitanje? "Pri pripremi prženih krumpirića,krumpir se stavlja u dobro zagrijano ulje.Gotovo odmah zatim počnu izlaziti mjehurići, tj. ulje počne cvrčati. Razmisli što se događa i što je tome uzrok. Predloži nekoliko pokusa kojima i dokazao objašnjenje koje nudiš?" Pitanje se nalazi na kraju cjeline u kojoj se uče agregacijska stanja, talište,vrelište, tlak para itd. Jel to znači da to ulje vrije pa isparava ( ulje počinje cvrčati i mjehurići izlaze na površinu) ili se događa neka kemijska reakcija ( kada krumpir uronimo u to ulje)? Ali i dolazi li tim zagrijavanjem ulja do kemijske reakcije? Hvala i pozdrav!
30.12.2016
6632. c(Na+) = (2V1c1 + V2c2)/(V1 + V2) Mozete li mi reci odakle ste izvukli ovu formulu Unaprijed hvala!
Karla Rudan
23.12.2016
6631. Pozdrav Poštovani, imam jedan zadatak, koji ajmo reci, on me zbunjuje, zato jer nisam siguran zasto su neke informacije zadane, a po meni ne bi trebale ( evo recimo, ovih " 4 g KBr" ) , a zadatak ide ovako : Otopina je pripremljena otapanjem 0,1947 g HgO u 20 mL vode koja sadrzi 4 g KBr. Titracijom s HCl uz indikator do tocke ekvivalencije utroseno je 18 mL. Treba izracunati koncentraciju kiseline. I jos mi je zadana jednadzba: ( ona je valjda bitna da nam pokaze kako su se oslobodili oni OH ioni - koji se titriraju s kiselinom tom - jelda ) HgO + 4Br- + H2O => HgBr4 2- + 2OH- Lijep pozdrav,
Rebeka Šipek