c(Na+) = (2V1c1 + V2c2)/(V1 + V2) Mozete li mi reci odakle ste izvukli ovu formulu Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Karla Rudan karlarudan@gmail.com

Pravo je pitanje odakle si ti izvukla tu formulu. Ne sjećam se da sam tako nešto pisao zadnjih tjedana, a tražilicom pak nisam našao ništa slično. Ako s ovim pitanjem ciljaš na neki od (nekoliko tisuća!) odgovora s E-škole, bilo bi lijepo da nam spomeneš i na koji odgovor misliš (npr. tako da u pitanju spomeneš i adresu stranice s tim odgovorom).
U međuvremenu mogu pak reći da formula dosta očito daje koncentraciju natrijevih kationa u otopini nastaloj miješanjem dviju otopina natrijevih soli, pri čemu je u prvoj anion dvovalentan (zbog čega po formulskoj jedinki dođu dva natrijeva kationa, tako da je njihova koncentracija dvostruko veća od koncentracije soli), a u drugoj jednovalentan.
Primjerice, kad bi se tražila koncentracija natrijevih kationa u otopini nastaloj miješanjem vodenih otopina natrijevog sulfata i natrijevog klorida, postupak bi izgledao otprilike ovako:

c(Na+) = n(Na+)/V(ukupno)

= (n(Na+, sulfat) + n(Na+, klorid))/(V(sulfat) + V(klorid))

= (2∙c(sulfat)∙V(sulfat) + c(klorid)∙V(klorid))/(V(sulfat) + V(klorid))

što je po formi identično formuli iz tvog pitanja.