Da li biste mogli da mi objasnite mehanizme po kojima kalcijum-formijat i litijum-karbonat vrše ubrzavanje vezivanja cementa u građevinskim lepkovima?

Ime i prezime: Miljan Miljković miljkovic.72@gmail.com

Bojim se da je ovo pitanje podalje od stručnog domašaja bilo koga tko je ikad ovdje pisao. K tomu, dojam koji sam stekao kopajući po literaturi dostupnoj preko Interneta veli mi da se radi o nečemu što se i dalje dosta intenzivno istražuje, tako da nisam siguran znade li itko uopće, što se točno događa, kad se u cement doda i malo kalcijevog formijata ili litijevog karbonata.
Zbog toga ti jedino mogu preporučiti kako dobaviti informacije. Za početak, naletio sam na ovu knjigu koja bi mogla imati dosta korisnih informacija. No, ona je poprilično skupa, tako da sumnjam da ćeš baš od nje krenuti (osim ako ju nema netko na fakultetu ti). Pored te knjige, ubacujući u Google izraze poput "calcium formate in cement" i "lithium carbonate in cement" naišao sam na nekolicinu manje ili više dostupnih tekstova (uglavnom znanstvenih radova) koji se manje ili više dotiču tvog pitanja. Prolet kroz sažetke rekao mi je da je stvar dovoljno zamršena/neistražena da ne bi bilo zgorega obratiti se za pomoć nastavniku koji ti je dao to pitanje.