Nestanu li tvari od kojih je načinjena jabuka ako jabuku pojedemo? Obrazloži odgovor.

Ime i prezime: Ena Tolić ena.tolic77@gmail.com

Tvari općenito ne nestaju, samo se prevode u druge tvari, tako da je tvoje pitanje zapravo o tomu što se zbiva s pojedenom jabukom. Što se zbiva u početku, vjerojatno znadeš iz iskustva: u ustima se jabuka usitni i pomiješa sa slinom. Spadaju li usitnjavanje i miješanje u fizikalne ili kemijske promjene, ne bi trebalo biti teško prosuditi. U želucu i crijevima zbiva se pak probava, proces kojim organizam iz unesenih tvari dobiva sirovine za vlastitu izgradnju ili dobivanje energije. Dakle, nastaju neke nove tvari. No, tu treba imati na umu da nije uvijek sve probavljivo, kao i to da neke tvari naš organizam apsorbira kao takve. Primjerice, glukoza iz hrane jednostavno se upije, škrob ili saharoza razgrade na jednostavnije šećere, a celuloza ostaje kakva jest, budući da ju naše tijelo ne može razgraditi. Zbog toga za odgovor na ovo pitanje treba znati i čega sve ima u jabuci.