Molim možete mi pojasniti zašto je CO (ugljikov monoksid) slabo topljiv u vodi, a nepolarna je molekula. Zar nije pravilo da se slično otapa u sličnom? isto tako CO2 (ugljikov dioksid) je nepolaran i topljiv je u vodi, odnosno reagira s vodom. Hvala na pažnji!

Ime i prezime: Lovro Rašan lovrorasan@gmail.com

Molekule ugljikovog monoksida jesu polarne, ali ne jako i k tomu je dipolni moment obrnut od onoga koji bi se mogao očekivati temeljem elektronegativnostî ugljika i kisika. Naime, ugljik i kisik su u tom spoju povezani trostrukom vezom, posljedica čega je da kisik ima blago pozitivan naboj, a ugljik blago negativan (detaljnije o tomu ovdje). Ti su parcijalni naboji suviše mali, a da bi znatno podigli topljivost ugljikovog monoksida u vodi, ali njihov efekt ipak postoji i lijepo se može vidjeti usporede li se topljivosti ugljikovog monoksida i njemu izoelektronskog dušika u vodi. Topljivost polarnog plina ugrubo je za polovicu veća od one nepolarnog.
Da je polarnost jedini kriterij topljivosti, onda bi ugljikov dioksid bio manje topljiv u vodi, negoli ugljikov monoksid. Međutim, i sâm si spomenuo da su bitna i kemijska svojstva, a ona se ne mogu baš izvesti iz polarnosti. Ugljikov monoksid je inertan plin, dok dioksid to nije, budući da u kontaktu s vodom stvara ugljičnu kiselinu. Slično vrijedi i za klor i brom, koji u reakciji s vodom daju smjese odgovarajućih halogenovodičnih i hipohelogenastih kiselina. Kako su im molekule također nepolarne, te reakcije glavni su razlog zašto se razmjerno dobro otapaju u vodi.
Priča inače ni tu ne staje jer ni kemija ni polarnost nisu toliko bitne za topljivost, koliko sposobnost da se između otapala i otopljene tvari stvore nekakve interakcije. To će najljepše ilustrirati amonijak i diklormetan. Iako je dipolni moment potonjega nešto veći, diklormetan se razmjerno slabo otapa u vodi, dok je amonijak jedan od u vodi najtopljivijih plinova uopće. Razlog toj razlici leži u tomu što amonijak s vodom tvori vodikove veze, dok diklormetan to ne može.