Kakva je veza izmedu atoma u SCl2 i kako smo to mogli zakljuciti?

Ime i prezime: Ena Osvald ena.osvald@gmail.com

Ena,

te bi veze bile kovalentne. To možeš odrediti na temelju razlike elektronegativnosti povezanih atoma. Što je ta razlika manja to je veza kovalentnija, a što je veća to je veza više ionska.
Iako nema oštre granice između ove dvije vrste kemijskih veza, obično se vezu razvrstava kao ionsku kada je razlika elektronegativnosti povezanih atoma veća od 1,7, tj. kao kovalentnu kada je ta razlika manja od te vrijednosti.

Pri svemu ne treba zaboraviti da ta vrijednost ima smisla samo kao pomoć pri razvrstavanju i ništa više od toga.

Na kovalentno i ionsko vezanje možemo gledati i kao na dva ekstrema iste skale, što bi reklo da su sve veze u neku ruku i ionske i kovalentne. Ako prevladava kovalentna narav kemijske veze onda će se ta zajednica prema okolini ponašati na jedan način, a ako prevladava ionska narav onda na drugi način.

Kakva je kemijska veza kada je razlika elektronegativnosti 1,6 ili 1,8?
Za 1,6 rekli bismo da je vrlo polarna kovalentna, a za 1,8 da je vrlo kovalentna ionska.

I jedno i drugo dobro će se očitovati u svojstvima sustava.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr