Poštovani! Spremam se za maturu i imam sljedeće pitanje: Atomi kojeg kemijskog elementa imaju najveći elektronski afinitet? Odgovor je fluor (pitanje je sa mature i odgovor koji su naveli kao točan) Meni u skripti piše da klor ima najveći elektronski afinitet pa mi to sad nije jasno. Piše li meni u skripti onda krivo ili je nešto drugo u pitanju? Unaprijed hvala

Ime i prezime: Adna O adna1405@gmail.com

Prema podacima koje (direktno iz znanstvene literature) prenosi Wikipedia, elektronski afinitet fluora iznosi 328 kJ/mol, a klora 349 kJ/mol. To bi značilo da su autori skripta nešto omašili. Moguće je da su pobrkali elektronski afinitet i elektronegativnost.
E, sad, ako istu grešku rade i autori ispitâ za maturu iz kemije, onda imaš potencijalni problem. Naime, ne znam koliko su oni podložni kritici, tako da ne mogu reći niti jesu li u međuvremenu to popravili, niti hoće li to učiniti skrene li im se na istu pozornost. Posljedično ne možeš čak niti kalkulantski zaokružiti pogrešan (njima možda točan) odgovor i nadati se da ćeš za to dobiti bod(ove), tako da je najbolje držati se činjenica.