Kakve posljedice na oko može imati limuntus?

Ime i prezime: bojana vidovic bojanavidovic883@gmail.com

Limunska kiselina, poradi svoje kiselosti, na oči djeluje kao iritans, što se manifestira boli i crvenilom. Posljedično, ako se brzo ispere, za njom će ostati samo neugodno sjećanje na (laboratorijsku) nezgodu, eventualno i kakvo crvenilo. Neko dulje izlaganje teško je zamisliti, uzme li se u obzir to da tipičan ljudski organizam proizvodi suze. Što bi se pak dogodilo kad bi nekomu oči bile zasute kristalima limunske kiseline, radije ne bih znao.

Usput, ako ovo pitaš jer si negdje čula ili pročitala da je limunska kiselina opasna i da čak uzrokuje rak, "vijest" slobodno zanemari. Naime, radi se o izmišljotini staroj oko pola stoljeća, koja se razmjerno lako širi među neukim svijetom. Limunska kiselina je standarni dio metabolizma kako ljudi, tako i većine živog svijeta, zbog čega je teško zamisliti da bi bila opasna na ikoji način, osim kao iritans, kad se negdje nađe kao čista tvar ili koncentrirana otopina.