1.Jesu li ove promjene agregacijskog stanja: Taljenje, isparavanje, sublimacija, kondenzacija, očvršćivanje i resublimacija, neovisno o kojoj se tvari radi, ezgotermne ili endotermne promjene? i Možete li samo ukratko objasniti zažto je koja egzotermna ili endotermna, jer me buni dovođenje energije i gibanje čestica, u pojedinim slučajevima te činjenice pobijaju jedna drugu. 2.Možete li objasniti, na molekulskoj razini, kako kondenzacija vodene pare na ogledalu u kupaonici zagrijava kupaonicu? I puno vam hvala na prijašnjim odgovorima, pripremam se za natjecanje pa zato imam dosta pitanja. Pozdrav!

Ime i prezime: Ines Maroković inesmarokovic@gmail.com

Ako se neke tvrdnje međusobno pobijaju, onda barem neke od njih nisu činjenice. Kako je ono što znamo o faznim prijelazima (što pokriva i promjene agregacijskih stanja) sasvim lijepo usklađeno, vjerojatnije je da si ili ti nešto krivo shvatila na nastavi, ili ti je krivo objašnjeno.
Ukratko se za promjene agregacijskih stanja može reći da se energija ulaže kod taljenja, isparavanja i sublimacije, dok se kod desublimacije (ili depozicije), kondenzacije i skrućivanja energija oslobađa. Razlog tomu leži u činjenici da se taljenjem, isparavanjem i sublimacijom veze među česticama kidaju, dok se obrnutim procesima te veze (re)formiraju. Općenito se pak može reći da za kidanje kemijskih veza (bile one kovalentne, ionske, metalne ili međumolekulske) treba uložiti energiju, dok se formiranjem kemijskih veza energija oslobađa.
Te bi ti informacije sad trebale poslužiti da sama odgovoriš na drugo pitanje. Ako ne ide, možeš krenuti od toga kakva je promjena kondenzacija, odnosno što se zbiva među česticama (vode) prilikom kondenzacije.
Inače, slično kao što će kondenziranje vodene pare ponešto zagrijati kupaonicu, tako se i smrzavanje vode može koristiti za zaštitu voćaka od mraza. Konkretno, prska li se voćke (tj. pupove ili cvjetove) sitno raspršenom vodom kad temperatura padne ispod nule, pretvaranje te vode u led oslobodit će dovoljno topline da se pupovi ne oštete zbog hladnoće.

Sretno na natjecanjima!