Poštivani😊 Molila bih Vas kada biste mi pomogli oko ovog zadatka jer takvo sto jos nismo radili,a profesorica nam ga je zadala da ga rijesimo tokom praznika. Evo zadatka: Grijanjem 1g modre galice ispari sva voda. Izračunaj broj molekula vode koja se nalazila u uzorku modre galice. Hvala Vam puno. Vec ste mi prije odgovorili na pitanja i puno mi pomogli pa Vam zato puno HVALA 😁😁

Ime i prezime: Ema Macak Macak.ema2@gmail.com

 


U ovom zadatku, čini se, nešto nedostaje. Konkretno, rekao bih da nedostaje masa uzorka nakon što je sva voda isparila. Raspitaj se kod nekoga tko je točno zapisao cijeli zadatak; u zadatku je vjerojatno bila zadana i masa uzorka nakon zagrijavanja. Kada to saznaš, onda ćeš iz razlike mase prije zagrijavanja (1,00 g) i mase nakon zagrijavanja izračunati masu vode u uzorku, te zatim masu vode preračunati u brojnost molekula vode.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 


Evo da malo dopunim svoj prethodni odgovor.

U zadatku se, dosta očito, traži da se izračuna količina kristalizacijske vode sadržana u uzorku modre galice mase 1 g. Ja sam zadatak shvatio ovako: imamo uzorak tvari koja se zove "modra galica" mase 1 g, pravit ćemo se da nemamo blagog pojma koja je formula, sastav i struktura te tvari, znamo samo da se ona sastoji od vode (koja se zagrijavanjem može ispariti) i ostatka (koji se zagrijavanjem ne može ispariti), i ako s tim pretpostavkama moramo izračunati "broj molekula vode koja se nalazila u uzorku modre galice" onda mi, da bih to izračunao, treba masa uzorka nakon zagrijavanja da bih iz razlike masa izračunao broj molekula vode.

Međutim, kolega Ivica Cvrtila mi je skrenuo pozornost na to da zadatak možda treba riješiti uz pretpostavku da nam je formula modre galice poznata. Ja sam tu pretpostavku odbacio praktički u startu, jer ne vidim koja bi onda uopće bila svrha priče o zagrijavanju i isparavanju vode. Čitajući zadatak, ja sam stekao dojam da je to trebao biti pokus kojim se određuje koliko te vode ima. Ako krenem od toga da mi je formula modre galice poznata, onda se ne moram petljati sa zagrijavanjem i isparavanjem vode, nego bi onda zadatak glasio naprosto "izračunajte broj molekula vode sadržan u 1 g modre galice".

Dakle, ako krenemo od toga da nam je poznato da je formula modre galice CuSO4·5H2O, onda ćemo zadatak riješiti tako da najprije izračunamo množinu modre galice sadržane u uzorku mase 1 g prema formuli:

n(CuSO4·5H2O) = m(CuSO4·5H2O) / M(CuSO4·5H2O)

zatim ćemo konstatirati da je množina vode pet puta veća od množine modre galice (jer u jednoj formulskoj jedinki modre galice imamo pet molekula vode):

n(H2O) = 5·n(CuSO4·5H2O)

i zatim ćemo iz te množine izračunati brojnost molekula množenjem množine s Avogadrovom konstantom:

N(H2O) = n(H2O) · L

Sada ti preostaje još samo to da u te formule uvrstiš konkretne vrijednosti i dođeš do rezultata.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija