Pozdrav Poštovani, imam jedan zadatak, koji ajmo reci, on me zbunjuje, zato jer nisam siguran zasto su neke informacije zadane, a po meni ne bi trebale ( evo recimo, ovih " 4 g KBr" ) , a zadatak ide ovako : Otopina je pripremljena otapanjem 0,1947 g HgO u 20 mL vode koja sadrzi 4 g KBr. Titracijom s HCl uz indikator do tocke ekvivalencije utroseno je 18 mL. Treba izracunati koncentraciju kiseline. I jos mi je zadana jednadzba: ( ona je valjda bitna da nam pokaze kako su se oslobodili oni OH ioni - koji se titriraju s kiselinom tom - jelda ) HgO + 4Br- + H2O => HgBr4 2- + 2OH- Lijep pozdrav,

Ime i prezime: Rebeka Šipek Rebyribica123@gmail.com

 


Moram priznati da je zadatak i mene zbunio. Ne, doduše, svojom složenošću, jer se radi o savršeno jednostavnom stehiometrijskom zadatku. Iz jednadžbe reakcije vidi se da je množina hidroksidnih iona dvostruko veća od množine otopljenog živinog(II) oksida, što znači da isto vrijedi i za klorovodičnu kiselinu (čijim se hidronima ti anioni neutraliziraju). Masa kalijevog bromida stoji pak tu samo zato da bude jasno da ga treba biti u znatnom suvišku. Znači, do koncentracije klorovodične kiseline lako ćeš doći ovim putem:

c(HCl) = n(HCl)/V(HCl)

= n(OH)/V(HCl)

= 2∙n(HgO)/V(HCl)

= 2∙m(HgO)/(M(HgO)∙V(HCl))

Ono što me jest zbunilo način je na koji se određuje koncentracija klorovodične kiseline. Nisam nikad još čuo da bi netko za to rabio neki živin spoj, a na fakultetu smo se uredno držali jednostavnih titracija s npr. natrijevim karbonatom ili hidroksidom. Zaključio bih stoga da je zadatak iskopan iz neke starije zbirke opće ili analitičke kemije. S jedne strane, može se na nj gledati kao na zlonamjerno zbunjivalo, budući da se dotiče kemije strane većini školaraca. S druge je strane pak to lijep primjer situacije u kojoj se iz gomile zbunjujućih podataka uz malo koncentracije lako izvuče ono bitno i riješi problem tj. nađe tražena koncentracija.
Uglavnom, ako ti to neće biti problemom, zanimalo bi me odakle je zadatak. Ili barem inspiracija za nj, jer ne bi me čudilo da se izvornik bavio određivanjem količine žive, a ne koncentracijom klorovodične kiseline.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija