Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

1050. Koliko je propan-butan plin otrovan ako se udiše, koliko je moguće trovanje istjecanjem iz boce 10kg u prostoru jednog dvosobnog stana.
Tea Kućan
29.07.2003
1049. dobar dan mozda malo bedasto pitanje,al dobro:) mene zanima, je li teflon otrovan? mislim njime su presvucene tave za kuhanje,tosteri i svasta,i ja sam "cula" da ako se to zagrebe sa nozem,vilicom itd.,da je stetno dalje kuhati na tome,jer se ispustaju otrovni sastojci u hranu? a,zanima me,posto to ipak spoj fluora, a on otrovan,pa ne znam sto s time:) hvala puno maja
maja kuharic
17.07.2003
1048. Molim vas da mi pošaljete sve o baterijama? Kako su nastale, kada... Na kojem principu rade i koji su najčešći spojevi u njima? Unaprijed hvala!
Mario Toplek
27.07.2003
1047. Keto-enolna tautomerija??? molim vas da objasnite što je to i kako da objasnim profesoru kad me to pita.. Hitno je, usmeni mi je 15.07.2003.. Hvala..
Mario Jakopec
11.07.2003
1046. Znacaj i uloga mikroorganizama na ocuvanje zivotne sredine
danijela kosic
10.07.2003
1045. Možete li mi malo objasniti pojmove:interkalacijski spojevi,klatrati,voluvali,Cahn- Ingold-Prelogovo pravilo? Hvala lijepa!
Marko Viskic
08.07.2003
1044. koje su oksidirajuće kiseline i zasto i s kojim elementima reagiraju i zasto??
helga sabo
30.06.2003
1043. Molim Vas možete li mi napisati disocijaciju najpoznatijih kiselina? Unaprijed hvala.
Alojz Kipšić
22.06.2003
1042. Molim Vas mozete li mi objasnit na koji način duljine veze,valentni kutovi,torzijski kutovi (sta je to uopće),ravnine i pravci, te razlike između konformacije i konfiguracija molekula opisuju strukturu molekula?Unaprijed zahvalna
Anita Konjevoda
19.06.2003
1041. Odgovor mi je hitno potreban! Možete li mi reći koje se kemijske reakcije događaju prilikom razvijanja negativa i izrade fotografija u boji? Potrebne su mi jednadžbe tih reakcija. Hvala!
Tihana Odlešić
16.06.2003
1040. molim vas mozezete li mi rec da li su korisne i sluze li cemu one knjige(tj.ono u njima)u kojima je sva hrana koja se smije i ne smije jesti kod različitih krvnih grupa i da li je korisno toga se pridrzavati?mozda nije skroz kemijsko pitanje, ali molim vas ako mi mozete odgovoriti jer me to stvarno zanima!!!unaprijed hvala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-)))
alda poljak
14.06.2003
1039. Odgovor na moje prethodno pitanje je sledeći: Molekule vode jedna drugu privlace (vodikovi ioni se orijentiraju prema kisikovim) ali kako je oko vode u svim smjerovima voda povlacenje molekule vode od drugih molekula jednaka nema efekta. Na povrsini je drugacije jer prema gore nema povlacenja sto rezultira silom koja djeluje na molekule vode na povrsini prema dolje - povrsinska napetost. Kada se radi balon, povecava se povrsina i zbog tanke stijenke, sila privlacenja i isparavanja vode sa stijenke, baloni vode ne traju dugo. Sapun pjeni zato jer se smanjuje povrsinska napetost vode uslijed specificne interakcije. Sapuni imaju hidrofilni i hidrofobni dio gdje se hidrofobni okrecu jedan prema drugom a hidrofilni prema vodi. Molekule sapuna se na povrsini "uguraju" izmedju molekula vode i razdvoje te time smanjuju njihovu medjusobnu interakciju i smanjuju povrsinsku napetost. Nastaje "kora" cija je stijenka dvostruka i unutar koje su uklopljene molekule vode Automatski se i smanjuje isparavanje jer voda nije na povrsini pa baloni traju dulje. Ulje ne stvara vezu s vodom nego mnogo malih mjehurica od kojih voda "bjezi". Inace mislim da i ono pjeni ali ne tako kao sapuni. No, mene zanima sada sledeće: koliko dugo voda iz gradskog vodovoda moze da "stoji" ako se flašira, a da zadrži svoju ispravnost (hemijsku, mikrobiološku...)?
Jovan Jovanović
12.06.2003
1038. Jucer sam vam poslala neka pitanja iz podrucja tehnologije materijala pa me zanima kada cu dobiti odgovore jer mi je doista hitno. U slucaju da se ne sjecate zanimalo me je sve o metalima zeljezu bakru plemenitim metalima pigmentima silikonima i razlici izmedu minerala i stijena. Hvala puno na odgovoru i molim vas da pozurite s odgovorom je je jako hitno. Hvala. Iva
Iva Bukvic
13.06.2003
1037. sagorijevanjem 2,66g neke tvari nastaje 1,54g ugljikovog IV oksida i 4,48g sumporovog IV oksida . Koja je to tvar
Tihomir Gorupec
04.07.2003
1036. KOJA JE FORMULA ALKOHOLA?
ivor lončarić
01.07.2003
1035. Znate li koliko je aluminija u aluminijskoj foliji kakva se koristi u kućanstvu i čega još ima? Kolika je topljivost aluminijevog sulfata u vodi, a kollika aluminijevog klorida?
Ivica Cvrtila
20.07.2003
1034. kako se može dobiti sapun, a kako deterdžent? Koji su njihovi sastavi, te po ćemu se razlikuju?
Božica Esapović
05.06.2003
1033. Možete li mi reči nešto više o bjelančevinama, nego što je u uđbeniku. I kakav pokus se može napraviti sa bjelančevinama. Unaprijed hvala.
Marko Orehovec
02.06.2003
1032. Kako nastaje cinkov jodid i trebala bih nešto o svojstvima cinkovog jodida.Molim vas da požurite jer nigdje ne mogu pronaći te podatke, a referat mora biti gotov u ponedjeljak!!!!Puno hvala
mirna ratkajec
18.05.2003
1031. Što su cink,olovo,željezo,živa,natrij,kositar.u koju skupinu spadaju:poluplemenite ili neplemenite metale ako možete razvrstajte ih.unaprjed puno hvala. ps.ako mi još danas možete odgovoriti HITNO JE. THANKS!!!!!!!!
Mia livančić
19.05.2003

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata