Što su cink,olovo,željezo,živa,natrij,kositar.u koju skupinu spadaju:poluplemenite ili neplemenite metale ako možete razvrstajte ih.unaprjed puno hvala. ps.ako mi još danas možete odgovoriti HITNO JE. THANKS!!!!!!!!

Ime i prezime: Mia livančić miabytara@net.hr

U plemenite metale, dakle one velike gustoće (»teški«), visokog tališta i kemijski vrlo inertne, obično ubrajamo srebro, zlato i platinske metale - rutenij, rodij, paladij, osmij, iridij i platina. Ponekad ovamo svrstavamo i živu, iako je na sobnoj tempraturi tekuća, a nije ni dragocjena poput ostalih plemenitih kovina. Poluplemeniti nisu toliko inertni, ali se još uvijek više-manje ne otapaju u kiselinama i ne hrđaju. Takvi su bakar i već spomenuta živa. Možemo tu još staviti i olovo koje reagira s kiselinama, ali je većina njegovih soli netopljiva pa se otapanje brzo zaustavi. Ne treba se čvrsto držati ovakvih podjela.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr