Koliko je propan-butan plin otrovan ako se udiše, koliko je moguće trovanje istjecanjem iz boce 10kg u prostoru jednog dvosobnog stana.

Ime i prezime: Tea Kućan zdravko.kucan1@zg.tel.hr

 


Prema odluci našeg Ministarstva rada i socijalne skrbi (Pravilnik o maksimalno dopustivim koncentracijama štetnih tvari u atmosferi radnih prostorija i prostora i o biološkim graničnim vrijednostima, Narodne novine br. 92/1993) maksimalna dopustiva koncentracija (MDK) za propan je 1800 mg m-3 (volumni udio 1000 ppm), za n-butan 1900 mg m-3 (800 ppm). Tim koncentracijama smiju biti izloženi radnici za radnog vremena, a ne bi trebalo biti nikakvih posljedica.
Ako stan ima oko 150 m3 i ako bi izašao kompletan sadržaj boce, bez prozračivanja bi koncentracija plina u zraku bila gotovo 70 g m-3 što je oko 35 puta veće od MDK. Ipak ne znači da bi bilo opasno po zdravlje. Najviše ovisi o duljini izlaganja. Tih 70 g m-3 odgovara udjelu propana od 3,7 % ili butana 2,8 % (kad bi u boci bio čist jedan ili drugi plin). Udio propana u zraku od 1 % ne djeluje na čovjeka za kratkog vremena, a 10 % brzo uzrokuje vrtoglavicu. 1 % butana djeluje pomalo narkotički, uzrokujući pospanost. Propan gotovo nema mirisa, ali butan se može osjetiti već u koncentraciji 3 mg m-3. Ni propan ni butan nisu klasični otrovi. »Luftanje« na svježem zraku je lijek. Veći problem je pomanjkanje kisika.
Mnogo opasnije - eksplozivnost. Donje granice eksplozivnosti smjesa ovih plinova sa zrakom su 2,2 % za propana i 1,5 % za butan.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija