Molim Vas mozete li mi objasnit na koji način duljine veze,valentni kutovi,torzijski kutovi (sta je to uopće),ravnine i pravci, te razlike između konformacije i konfiguracija molekula opisuju strukturu molekula?Unaprijed zahvalna

Ime i prezime: Anita Konjevoda ana.hraste@st.htnet.hr

Za kemijska i fizikalna svojstva jednako je važna struktura molekule kao i konstitucija (vrsta, broj i povezanost atoma), a kako je nepraktično proučavati molekule preko detaljnih strukturnih formula koristimo se različitim geometrijskim parametrima. Osim što je jednostavnije baratati s brojevima, nego s trodimenzionalnim modelima, ti parametri omogućuju uspoređivanje struktura i najrazličitije analize.
Znamo da jednostruka veza nije fiksna. Atomska skupina vezana jednostrukom vezom može slobodno rotirati, naravno ako je ništa ne ometa. Klasični primjer iz organske kemije - etan, CH3-CH3: dvije metilne skupine vezane su jednostrukom vezom. Skupine se na sobnoj temperaturi vrte oko veze gotovo bez ograničenja. Metilne skupine mogu međusobno zauzeti bilo koji položaj u 120° (situacija je u idućih 120 - 240° i 240 - 360° potpuno jednaka). Takve različite rasporede atoma koji su posljedica slobodne rotacije oko jednostruke veze nazivamo konformacijama. Konfiguracija je također prostorni raspored atoma, ali neovisan o položajima atoma na krajevima jednostruke veze. Etan prema tome ima samo jednu konfiguraciju i beskonačno mnogo konformacija. U molekuli 1,2-dikloretena, CHCl=CHCl, rotacija oko središnje veze nije dopuštena, međutim dvije su moguće konfiguracije, cis i trans.

Duljina veze i valentni kutovi su »čvrsti« parametri, ne ovise o konformaciji. Mogu se mijenjati s temperaturom ili faznim promijenama, ali obično vrlo malo. Torzijskim kutom opisujemo konformacije jer njime možemo izraziti zakret oko kemijske veze. Ako su A, B, C i D atomi vezani u niz, tada ravnina u kojoj leže A, B i C i ravnina s atomima B, C i D zatvaraju torzijski kut.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr