Jucer sam vam poslala neka pitanja iz podrucja tehnologije materijala pa me zanima kada cu dobiti odgovore jer mi je doista hitno. U slucaju da se ne sjecate zanimalo me je sve o metalima zeljezu bakru plemenitim metalima pigmentima silikonima i razlici izmedu minerala i stijena. Hvala puno na odgovoru i molim vas da pozurite s odgovorom je je jako hitno. Hvala. Iva

Ime i prezime: Iva Bukvic katzndogz@net.hr

Obično nekoliko tjedana prođe dok ne odgovorimo na postavljeno pitanje. Ne možeš očekivati da ćemo odgovarati preko noći i još na tako mnogo podpitanja. U starim odgovorima mogla si pročitati da vas kod ovakvog tipa pitanja najčešće upućujemo na literaturu i to dosta općenito (enciklopedije, anorganska kemija...). To će ti pomoći u vezi metala, a naći ćeš dosta i o silikonima. Za pigmente - također enciklopedije, organska kemija, specijalizirane knjige.

I. Filipović, S. Lipanović, Opća i anorganska kemija, Školska knjiga, Zagreb, 1991. (i mnogo drugih godišta)
Z. Supek, Tehnologija s poznavanjem robe, Školska knjiga, Zagreb, 1982.
A. Johanides, Boje i lakovi, proizvodnja i primjena, Tehnička knjiga, Zagreb, 1960.
W. Rixner, G. Wegner, Kemija u službi čovjeka, Mladost, Zagreb, 1977. (vrlo zanimljivo, pisano popularno-znanstveno)
...

Konkretno pitanje i konkretan odgovor - razlika između minerala i stijena.
Minerali su čvrsti sastojci Zemljine kore, jednoznačno određeni kemijskom formulom i kristalnom strukturom. Kalcit je tipičan primjer minerala. Po kemijskom sastavu je kalcijev karbonat, CaCO3. Za opis nam treba i struktura, da ga ne bismo zamijenili za aragonit ili vaterit, minerale istog sastava, no različite strukture. Vapnenac, sedra, kreda i mramor su stijene izgrađene od mnogo slijepljenih kristalića kalcita. Njihovu strukturu na atomskoj razini ne možemo opisati jer su kristalići različito orijentirani. Dakle, minerali su sastojci stijena. Neke stijene sadrže više različitih minerala. To se ponekad vidi ako su kristali dovoljno krupni (npr. granit koji se sastoji od feldspata, kvarca i tinjca).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr