Keto-enolna tautomerija??? molim vas da objasnite što je to i kako da objasnim profesoru kad me to pita.. Hitno je, usmeni mi je 15.07.2003.. Hvala..

Ime i prezime: Mario Jakopec mjakopec@net.hr

Tautomerija je reverzibilna reakcija premještanja atoma ili skupine atoma (uz kidanje vezâ i stvaranje novih) unutar molekule.
Tautomerija i rezonancija dva su potpuno različita pojma. Benzen možemo prikazati dvjema rezonantnim strukturama
One zajedno predstavljaju molekulu benzena čija je prava struktura negdje između (kad prikazujemo više rezonantnih struktura pišemo dvostruku strelicu). Tautomeri su različiti spojevi (konstitucijski izomeri) u kemijskoj ravnoteži (zato pišemo dvije strelice).
Keto-enolna tautomerija je najčešća tautomerija koju susrećemo kod organskih spojeva. Radi se o premještanju vodikova atoma na karbonilni kisik sa susjednog ugljikovog atoma
Aceton (2-propanon) u ravnoteži je s enolnim oblikom
kao i cikloheksanon
ali u ravnoteži prevladavaju ketoni. Kod nekih je spojeva enol dodatno stabiliziran pa mu je udio u ravnoteži veći.
U reakciji uglavnom sudjeluju i molekule vode. H+ s ugljika prijeđe na vodu, a s druge molekule vode drugi H+ prijeđe na karbonilni kisik (i obratno).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr