Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

8889. 1. Naci toplotu sagorevanja 5g butana na osnovu energija veza (C-H) = 416 kj/mol, (O=O)= 732 kj/mol, (O-H) = 463 kj/mol i (C-C)= 346 kj/mol. Izracunao sam da je toplota sagorevanja -109,75 kJ (nisam siguran da li je tocno), koristeci ovu formulu: delta H = delta U + delta n x R x T(uzeo 273K). Bio bih zahvalan na pomoci. Hvala unaprijed.
Dario Dostica
09.11.2021
8888. Poštovani, Zanime me pitanje na odgovor: Koje od navedenih opisa pripada plastici: a)anorganska tvar visokog tališta, ne topiva u vodi b)organska tvar netopiva u vodi c)organska tvar visokog tališta Ustvari...muči me odgovor je li plastika organska ili anorganska tvar!! Hvala unaprijed!
Tajana Trcović
09.11.2021
8887. Pozdrav, dobila sam pitanja za ispit iz kemije 2 za strukovne škole, ali nisam imala predavanja, u skripti ne nalazim nešto što bi povezala sa ovim zadatkom, a ne znam kako bih postavila pravo pitanje na google-u da shvatim što se točno od mene traži i kako bih to riješila. Zadatak glasi ovako: Napraviti sažetu strukturnu molekulsku formulu: a) 2 metil 4 klor pent 2 en b) 5 etil 44 di brom heks 2 c) oktan d) octena kiselina e) hektan 3ol
Tea Gajic
14.11.2021
8886. Poštovani, Kako imenovati spojeve koji u sebi sadrže NH4, npr. NH4Cl ili (NH4)2S? Srdačan pozdrav, Lucija
Lucija
14.11.2021
8885. Neki izotop ima maseni broj 120, a 41,67% nukleona su protoni. Koliko protona, koliko neutrona i koliko elektrona sadrži atom tog izotopa? Koji je to kemijski element?
Dario Ognjan
13.11.2021
8884. Poštovani, Nisam se toliko fokusirala na tekst koliko na spomenute ilustracije. Hvala! Za 2. zadatak za koji su tražene i zadane veličine prikazane na fotografiji, link https://ibb.co/8gnXhns , nije mi jasno kako množina plina može biti jednaka prije i nakon otvaranja pipca ako nije isti volumen. Prije otvaranja pipca volumen iznosi 100 mL, a nakon otvaranja 200 mL, kad te brojeve uvrstimo u formulu n=V/Vm (naglašeno je da se radi o s.u.) ne dobijemo isto jer je volumen različit. Ako dobro shvaćam, množina plina ovisi o volumenu plina. Očito da radim nešto krivo. Isto tako gustoća prema rješenju ima jednaku vrijednost prije i nakon otvaranja pipca, a u izrazu za gustoću isto ulazi volumen (ro=m/V). Ne znam kako da u b) zadatku odradim konačni tlak, možda prema izrazu p1*V1=p2*V2? Srdačan pozdrav!
Mirjana Vrdoljak
10.11.2021
8883. Molim Vas još za pomoć vezano za Avogadrov zakon oko kojeg se mučim skupa s kolegicom jer očito nismo shvatile njegovu bit pa Vas molim za pojašnjenje. 1. Na sljedećoj web stranici https://hr.thpanorama.com/articles/qumica/ley-de-avogadro-en-qu-consiste-unidades-de-medicin-experimento-de-avogadro.html?fbclid=IwAR1oNbbfOnn5SuU1F9vs3MB8px2UxvzK9CA7OroO65lpWjpXH60S6eeKiqg pronašla sam kao nekakvu ilustraciju Avogadrova zakona (skroz dolje), no nije mi jasna. Radi se o sintezi vode iz vodika i kisika odnosno o ovoj fotografiji s prethodne web stranice: https://ibb.co/bWjccd7 Ne shvaćam kako se različit broj čestica nekog plina može nalaziti u istom volumenu (spremnici vodika i kisika su identični)? Broj čestica vodika dvostruko je veći od broja čestica kisika (što odgovara jednadžbi sinteze vode), a prema Avogadrovom zakonu plinovi jednakih volumena sadrže isti broj čestica. Zar ne bi onda volumen spremnika vodika trebao biti jednak volumenu spremnika vode odnosno duplo veći od volumena spremnika kisika jer sadrži duplo veći broj čestica? Ne znam je li greška u ilustraciji ili krivo shvaćam taj zakon? Malo smo se zbunile jer se na ostalim primjerima dobro vidi kako volumen ovisi o broju čestica; kao npr. s volumenom dušika i vodika kod nastajanja amonijaka (ili kod dušikovog oksida). Dakle vidimo da je volumen spremnika amonijaka dvostruko veći od volumena spremnika dušika jer je i broj čestica amonijaka dvostruko veći: https://ibb.co/hdHRdXD 2. Za ovaj zadatak nije mi jasno kako množina plina može biti jednaka prije i nakon otvaranja pipca ako nije isti volumen. https://ibb.co/hdHRdXD Prije otvaranja pipca volumen iznosi 100 mL, a nakon otvaranja 200 mL, kad te brojeve uvrstimo u formulu n=V/Vm ne dobijemo isto jer je volumen različit. Očito da radim nešto krivo. Isto tako je i gustoća prema rješenju jednaka prije i nakon otvaranja pipca a u izrazu za gustoće isto ulazi volumen (ro=m/V). Ne znam kako da u b) zadatku odradim konačni tlak, možda prema izrazu p1*V1=p2*V2 ili se radi nekako drugačije? Hvala Vam!
Mirjana Vrdoljak
09.11.2021
8882. izračunaj maseni udio elementa u oktenu?
nikolina tutnjevic
09.11.2021
8881. Napisati sve geometrijske izomere 1-izopropil 3-metilcikloheksan-a. Postovani, nisam siguran sto se konkretno ovdje trazi (broj resenja itd.). Hvala unaprijed.
Hrvoje Kotromanovic
09.11.2021
8880. 1. Odrediti sve racionalne formule i odredi klasu spoja prema funkcionalnoj skupini po molekulskoj formuli C5H10O Ne znam broj rjesenja. Jedino sto sam pronasla jesu ketoni, aldehidi i alkoholi? Hvala unaprijed.
Sandra Skejic
09.11.2021
8879. koji ugljikovodici reagiraju s bromnom vodom kao eten ?
nikolina tutnjevic
09.11.2021
8878. Dobar dan! Imam jedno pitanje oko crtanja molekula (ponajviše organskih) na računalu. Koji software biste mi preporučili? Čuo sam za ChemSketch i ChemDraw. Koji je po vama bolji i zašto? Nije baš neko pitanje koje se previše tiče kemije, ali u kojem formatu inače vi, kemičari, spremate takve uratke radi bolje kvalitete? Unaprijed hvala.
Bruno Šijić
08.11.2021
8877. kako da rijesim zadatak [Al(OH)3] da dobijem relativnu molekulsku masu spoja
ana lipic
08.11.2021
8876. Dobar dan! Imam dvije nejasnoće. Prva je: Kada kažemo da je neki kem. element mononuklidni, znači li to da on može imati više izotopa, ali da je samo jedan stabili ili to nužno znači da kemijski element ima jedan izotop? Druga je: Kako da odredimo koji je izotop više zastupljeniji u prirodnoj smjesi? Je li se to jednostavno mora naučiti napamet ili postoji neka "šablona" po kojoj to mogu zaključiti? Naime, naišla sam zadatak koji glasi: Klor ima dva stabila izotopa: klor-35 i klor-37. Koji je od njih više zastupljeniji u prirodi? Zadatak je s natjecanja. Kako sam to mogla zaključiti i, ako nisam, ima li uopće smisla postavljati takva pitanja s obzirom na to da postoji 118 kemijski elemenata i da za odgovor na takvo pitanje moram znati sastav prirodne smjese svih kem. elemenata? Unaprijed hvala! Sara Ivanov
Sara Ivanov
07.11.2021
8875. U epruvetu se stavi do 1/4 željezne vune koja se nakvasi sa nekoliko kapi slane vode. Epruveta se zatvori gumenim čepom kroz koji prolazi uska staklena cijev, savijena pod pravim uglom. Duži kraj staklene cijevi se uroni u obojenu vodu i epruveta se horizontalno ostavi nekoliko sati. Zašto se podiže tečnost u cjevčici?Kojom jednačinom to prikazati?
Rayan Siddi
07.11.2021
8874. Koje su tvari koje ne možemo pronaći u prirodi i nastale su zahvaljujući kemičarima?
Pero Perić
03.11.2021
8873. Što će se dogoditi kada u otopinu varikine uronimo željezni čavao i ostavimo 7 dana? Kako nazivamo te krupne tvari koje su nastale uokolo? Možemo li usporediti taj pokus sa nekom sličnom reakcijom i što se tu uopće dogodilo?
Niko Ivančević
31.10.2021
8872. Pozdrav, imam zadatak koji nikako ne znam riješiti. Zadatak glasi: U reakcijskoj posudi volumena 5 L nalazi se uzorak NO2 od 2 mola pri 27 stupnjeva. Dušikov dioksid je crvenosmeđi otrovan plin. Dimerizacijom tog oksida nastaje didušikov tetroksid prema reverzibilnoj jednadžbi: 2 NO2 (g) -> N2O4 (g). Ravnoteža tog sustava uspostavljena je kada reakcijska smjesa sadržava 0,01 mola molekula didušikovog tetroksida. Izračunajte ravnotežnu množinu NO2, ravnotežne koncentracije i konsentracijsku konstantu ravnoteže pri 27 stupnjeva. Hvala unaprijed.
Maja Kožić
27.10.2021
8871. Poštovani, Zahvaljujem se na objašnjenju za prethodni zadatak, inače ja sam napravila propust, nisam napisala kemijsku jednadžbu koja je bila zadana baš onako kako ste i napisali. Imam još jedan zadatak koji mi je nejasan, vezano za kemijsku ravnotežu: U zatvorenoj posudi volumena 1,00 litre nalazi se smjesa koja se sastoji od 5,00 mola dušikova(IV) oksida, NO2 i 5,00 mola didušikova tetraoksida, N2O4. Nakon nekog vremena došlo je do uspostavljanja ravnoteže. Ravnotežna koncentracija didušikova tetraoksida iznosila je 3,74 mol/L. Izračunajte koncentracijsku konstantu ravnoteže pri 250 °C za reakciju: 2NO2<--> N2O4 Koliko mi je poznato prilikom pisanja tablice (vezano za ovakve zadatke iz ravnoteže)s podatcima koji se odnose na koncentracije (ili množine) reaktanata ili produkata uvijek se uzima da je konc. produkata nula, jer ih nema i tijekom vremena konc. produkta povećava se za neki broj x, ali u ovom zadatku je obrnuto- konc. produkta se smanjuje. Ne znam je li moguće da se konc. produkta smanjuje? Što se točno događa s konc. reaktanta/produkta u ravnotežnoj smjesi? Ako se konc. produkta smanjuje, znači li to da se smanjuje i konc. reaktanta? Hvala! Srdačan pozdrav
Mirjana Vrdoljak
25.10.2021
8870. Koji alkani relativne molekulske mase 86 daju klorovanjem, na sobnoj temperaturi u prisustvu svijetlosti, 3 razlicita monoklorna derivata? Znam uraditi sa konkretnim primerima (2-metil butan itd.). Otkrio sam da su molekulske formule alkana C6H14 (ne znam da li je tocno). Hvala unaprijed!
Dario Dostica
04.11.2021

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija