Pozdrav, imam zadatak koji nikako ne znam riješiti. Zadatak glasi: U reakcijskoj posudi volumena 5 L nalazi se uzorak NO2 od 2 mola pri 27 stupnjeva. Dušikov dioksid je crvenosmeđi otrovan plin. Dimerizacijom tog oksida nastaje didušikov tetroksid prema reverzibilnoj jednadžbi: 2 NO2 (g) -> N2O4 (g). Ravnoteža tog sustava uspostavljena je kada reakcijska smjesa sadržava 0,01 mola molekula didušikovog tetroksida. Izračunajte ravnotežnu množinu NO2, ravnotežne koncentracije i konsentracijsku konstantu ravnoteže pri 27 stupnjeva. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Maja Kožić maja.kozic04@gmail.com

Za reakciju:

2 NO2 ⇌ N2O4

izraz za koncentracijsku konstantu ravnoteže glasi:

Kc = ck(N2O4)/ck(NO2)2

Koncentracije se računaju dijeljenjem množina s volumenom:

ck(N2O4) = nk(N2O4)/V

ck(NO2) = nk(NO2)/V

Konačna množina didušikovog tetraoksida već je zadana, dok ćemo konačnu množinu monomera dobiti pomoću omjera koji imamo u jednadžbi reakcije:

nk(NO2) = n0(NO2) + Δn(NO2)

Δn(NO2)/(–2) = Δn(N2O4)/1

Δn(N2O4) = nk(N2O4)

nk(NO2) = n0(NO2) – 2·nk(N2O4)

S time sad možemo u izraz za konstantu ravnoteže.

Za slučaj da naletiš i na kakav složeniji zadatak na temu, pogledaj ovdje, ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com