Poštovani, Nisam se toliko fokusirala na tekst koliko na spomenute ilustracije. Hvala! Za 2. zadatak za koji su tražene i zadane veličine prikazane na fotografiji, link https://ibb.co/8gnXhns , nije mi jasno kako množina plina može biti jednaka prije i nakon otvaranja pipca ako nije isti volumen. Prije otvaranja pipca volumen iznosi 100 mL, a nakon otvaranja 200 mL, kad te brojeve uvrstimo u formulu n=V/Vm (naglašeno je da se radi o s.u.) ne dobijemo isto jer je volumen različit. Ako dobro shvaćam, množina plina ovisi o volumenu plina. Očito da radim nešto krivo. Isto tako gustoća prema rješenju ima jednaku vrijednost prije i nakon otvaranja pipca, a u izrazu za gustoću isto ulazi volumen (ro=m/V). Ne znam kako da u b) zadatku odradim konačni tlak, možda prema izrazu p1*V1=p2*V2? Srdačan pozdrav!

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljakmirjana3@gmail.com

Na početku pokusa imamo spremnik volumena 100 mL napunjen klorom. U zadatku je rečeno da pri 25 °C tlak toga klora iznosi 1 bar. Iz tih podataka (volumen, temperatura i tlak) primjenom opće plinske jednadžbe možemo izračunati množinu klora, iz množine (i molarne mase) masu, a iz mase i volumena gustoću.

Otvaranjem pipca omogućili smo kloru da se jednoliko raspodijeli između dva spremnika od kojih je svaki volumena 100 mL, što znači da je sada volumen dvaput veći, odnosno 200 mL. Ako se volumen dvaput povećao, onda će tlak (a također i gustoća) biti upola manji, naravno, uz pretpostavku da se temperatura nije mijenjala. Množina je, naravno, cijelo vrijeme ostala ista. Ako u rješenju zadatka stvarno piše da je gustoća jednaka prije i poslije otvaranja pipca, rekao bih da se radi o pogrešnom rješenju.

U zadatku c) treba izračunati pri kojem će tlaku volumen iznositi 80 mL, i također treba izračunati gustoću klora pri tom tlaku. Tlak možete izračunati prema p1·V1 = p2·V2.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr