1. Naci toplotu sagorevanja 5g butana na osnovu energija veza (C-H) = 416 kj/mol, (O=O)= 732 kj/mol, (O-H) = 463 kj/mol i (C-C)= 346 kj/mol. Izracunao sam da je toplota sagorevanja -109,75 kJ (nisam siguran da li je tocno), koristeci ovu formulu: delta H = delta U + delta n x R x T(uzeo 273K). Bio bih zahvalan na pomoci. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Dario Dostica franciscodusan@gmail.com

Tvoje rješenje jest u rangu onoga što bi se moglo očekivati, ali ne mogu ga provjeriti jer među zadanim vrijednostima nedostaje podatak o energiji veze C=O u ugljikovom dioksidu. U načelu bih tu vrijednost mogao iskopati, ali brzom provjerom našao sam da nijedna od vrijednosti navedenih u zadatku ne odgovara literaturnima, tako da nije jako vjerojatno da su baš tu jednu autori točno preuzeli iz literature. Formula koju si naveo prilično sigurno nije upotrebljiva ni za što.

Rješavanje zadatka kreće od formule sagorijevanja:

2 C4H10 + 13 O2 → 8 CO2 + 20 H2O

Iz te jednadžbe trebamo izvući broj veza koje nestaju ili se formiraju te napisati novu jednadžbu:

6 (C–C) + 20 (C–H) + 13 (O=O) → 16 (C=O) + 40 (O–H)

I sad možemo na račun s energijama disocijacije:

ΔrH = − 40·Edis(O–H) − 16·Edis(C=O) + 13·Edis(O=O) + 20·Edis(C–H) + 6·Edis(C–C)

Rezultat konačno možemo pomnožiti s dosegom reakcije, koji, budući da u jediničnoj reakciji imamo dvije molekule butana, iznosi pola množine butana:

ΔH = ΔrH·n(C4H10)/2

= ΔrH·m(C4H10)/(2·M(C4H10))