Dobar dan! Imam dvije nejasnoće. Prva je: Kada kažemo da je neki kem. element mononuklidni, znači li to da on može imati više izotopa, ali da je samo jedan stabili ili to nužno znači da kemijski element ima jedan izotop? Druga je: Kako da odredimo koji je izotop više zastupljeniji u prirodnoj smjesi? Je li se to jednostavno mora naučiti napamet ili postoji neka "šablona" po kojoj to mogu zaključiti? Naime, naišla sam zadatak koji glasi: Klor ima dva stabila izotopa: klor-35 i klor-37. Koji je od njih više zastupljeniji u prirodi? Zadatak je s natjecanja. Kako sam to mogla zaključiti i, ako nisam, ima li uopće smisla postavljati takva pitanja s obzirom na to da postoji 118 kemijski elemenata i da za odgovor na takvo pitanje moram znati sastav prirodne smjese svih kem. elemenata? Unaprijed hvala! Sara Ivanov

Ime i prezime: Sara Ivanov -

 


Na prvo pitanje mogu dati direktan odgovor: mononuklidni su oni elementi kod kojih u prirodi nalazimo samo jedan izotop. Znači, drugi izotopi mogu se dobiti umjetnim putem, ali nisu dovoljno stabilni da bismo ih našli u prirodnim uzorcima. Takvih elemenata ima 21, s tim da bizmut i protaktinij nemaju nijedan stabilan izotop, nego u prirodi nalazimo po jedan radioaktivan izotop svakog. Tu treba napomenuti da je vrijeme poluraspada bizmuta-209 toliko ogromno da je tek nedavno uopće detektiran neki raspad njegovog atoma.
Uz pojam mononuklidnih elemenata postoji i vrlo blizak pojam monoizotopnih elemenata. On označava elemente koji imaju samo jedan stabilan izotop. U te elemente ulazi većina mononuklidnih elemenata, osim bizmuta i protaktinija koji su radioaktivni, te još nekoliko elemenata koji nisu mononuklidni jer se u prirodi nalaze kao smjesa jednog stabilnog te jednog ili više radioaktivnih izotopa (radioizotopa).

Drugo je pitanje zabavna mozgalica za koju slutim da ju možeš riješiti i samostalno. Ono što trebaš znati je da se pomoć nalazi u tablici periodnog sustava elemenata, konkretno u relativnim atomskim masama elemenata, te da ništa ne trebaš učiti napamet. A način razmišljanja ilustrirat ću ovim zadatkom:
Kokošje jaje teži otprilike 50 grama, a fazanovo oko 30. Ako u košari imaš deset jaja ukupne mase 360 grama, je li u njoj više kokošjih ili fazanovih jaja? Možeš li odrediti koliko kojih jaja ima u košari?

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija