Koji alkani relativne molekulske mase 86 daju klorovanjem, na sobnoj temperaturi u prisustvu svijetlosti, 3 razlicita monoklorna derivata? Znam uraditi sa konkretnim primerima (2-metil butan itd.). Otkrio sam da su molekulske formule alkana C6H14 (ne znam da li je tocno). Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Dario Dostica franciscodusan@gmail.com

Dobro si započeo. Doista, ako je zadano da je Mr = 86, tada molekulska formula mora biti C6H14.

Sljedeći korak je da si na komad papira skiciraš strukturne dijagrame svih mogućih alkana čija je molekulska formula C6H14. Ima ih pet. To su heksan, dva izomerna metilpentana, (konkretno, 2-metilpentan i 3-metilpentan), i dva izomerna dimetilbutana (konkretno, 2,2-dimetilbutan i 2,3-dimetilbutan).

Zatim promotri svaki od tih strukturnih dijagrama, pa na svakome od njih pokušaj jedan od vodikovih atoma zamijeniti atomom klora. Pa se onda zapitaj: Na koliko različitih načina to mogu učiniti? Ili: Koliko različitih monokloriranih derivata tako možemo izvesti? Cilj je među tih pet izomernih alkana pronaći onaj (ili one) iz kojih se može izvesti točno tri monoklorirana derivata – ni više, ni manje od toga.

Nadam se da sam pomogao. Ako ipak zapne, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr