Pozdrav, dobila sam pitanja za ispit iz kemije 2 za strukovne škole, ali nisam imala predavanja, u skripti ne nalazim nešto što bi povezala sa ovim zadatkom, a ne znam kako bih postavila pravo pitanje na google-u da shvatim što se točno od mene traži i kako bih to riješila. Zadatak glasi ovako: Napraviti sažetu strukturnu molekulsku formulu: a) 2 metil 4 klor pent 2 en b) 5 etil 44 di brom heks 2 c) oktan d) octena kiselina e) hektan 3ol

Ime i prezime: Tea Gajic teat9640@gmail.com

Radi se o pitanjima kojima se provjerava tvoje znanje iz nomenklature organskih spojeva. Konkretno, ovim se pitanjem provjerava se jesi li u stanju na temelju zadanoga sustavnog kemijskog imena nacrtati strukturu molekule spoja. U svojoj skripti potraži poglavlje u kojem se spominje IUPAC-ova nomenklatura, imenovanje organskih spojeva, crtanje strukture na temelju imena i sl., tamo bi to gradivo trebalo biti objašnjeno.

Što se tiče konkretnog zadataka, kod prepisivanja zadatka načinila si jako puno tipografskih pogrešaka, izostavila si spojnice i zareze, pobrkala slova, umetnula razmake gdje im nije mjesto i sl., tako da su neka od imena iskrivljena do neprepoznatljivosti, pa je tvoje pitanje otprilike kao da me pitaš da ti na kalendaru prstom pokažem gdje se točno nalazi datum IIX. sipnja 202.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr