1. Odrediti sve racionalne formule i odredi klasu spoja prema funkcionalnoj skupini po molekulskoj formuli C5H10O Ne znam broj rjesenja. Jedino sto sam pronasla jesu ketoni, aldehidi i alkoholi? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Sandra Skejic sanja1707@hotmail.com

Ovaj bi zadatak bilo najlakše i najzgodnije riješiti s pomoću kutije s kuglicama i štapićima za sastavljanje molekulskih modela, no može se riješiti i crtanjem struktura na papiru. Zamisli si da imaš pet većih crnih kuglica (koje predstavljaju atome ugljika), deset manjih bijelih kuglica (koje predstavljaju atome vodika) i jednu veću crvenu kuglicu (koja predstavlja atom kisika). Tvoj zadatak je sastaviti model u kojem moraš upotrijebiti svih 16 kuglica. Svaka crna kuglica mora biti s ostatkom modela povezana s četiri veze (poveznice, štapića) koje predstavljaju četiri valencije, svaka bijela s jednom (jer je vodik jednovalentan), a crvena s dvije (jer je kisik dvovalentan).

Koliko se međusobno različitih struktura može sastaviti iz zadanog skupa kuglica i štapića?

Jedna takva molekula je molekula pentanala, CH3-CH2-CH2-CH2-CO-H. Druga je pent-4-en-1-ol, H2C=CH-CH2-CH2-CH2-OH. Treća je tetrahidropiran, (peteročlani prsten sastavljen od jednog kisikovog atoma i četiri metilenske (CH2) skupine). To su tek tri, a ima ih još puno...

Nakon što ih sve nacrtaš, za svaku od njih odredi kojem razredu (klasi) spojeva pripadaju. Primjerice, pentanal je ravnolančani aldehid, pent-4-en-1-ol je ravnolančani nezasićeni alkohol, tetrahidropiran je ciklički eter, i tako za svaku od nacrtanih struktura.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr