Napisati sve geometrijske izomere 1-izopropil 3-metilcikloheksan-a. Postovani, nisam siguran sto se konkretno ovdje trazi (broj resenja itd.). Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Hrvoje Kotromanovic croatia9853@gmail.com

Najprije jedna pravopisna napomena: Kod zapisivanja dekliniranih oblika kemijskih imena, padežni nastavak piše se priljubljeno uz ime, tj. ne odjeljuje se od imena spojnicom. Drugim riječima, nije pravilno pisati "otopina fenolftalein-a", "struktura 2-aminoetanol-a" niti "izomeri 1-izopropil-3-metilcikloheksan-a", nego "otopina fenolftaleina", "struktura 2-aminoetanola" i "izomeri 1-izopropil-3-metilcikloheksana".

Slijedi odgovor na postavljeno pitanje. Nacrtamo li strukturni dijagram (strukturnu formulu) 1-izopropil-3-metilcikloheksana, ustanovit ćemo da u toj strukturi postoje dva asimetrično supstituirana ugljikova atoma. To su atomi cikloheksanskog prstena na koji su vezani supstituenti (izopropil i metil), odnosno to su atomi označeni lokantima 1 i 3. Apsolutna konfiguracija tih dvaju atoma nije zadana u zadatku, a mogla bi biti R ili S. Pretpostavimo li da su obje konfiguracije R, imat ćemo spoj čije je ime (1R,3R)-1-izopropil-3-metilcikloheksan. To jedan od geometrijskih izomera 1-izopropil-3-metilcikloheksana. Tvoj je zadatak da pronađeš preostale, tj. da im svima nacrtaš strukture (s označenim apsolutnim konfiguracijama) i da im zapišeš imena.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr