U epruvetu se stavi do 1/4 željezne vune koja se nakvasi sa nekoliko kapi slane vode. Epruveta se zatvori gumenim čepom kroz koji prolazi uska staklena cijev, savijena pod pravim uglom. Duži kraj staklene cijevi se uroni u obojenu vodu i epruveta se horizontalno ostavi nekoliko sati. Zašto se podiže tečnost u cjevčici?Kojom jednačinom to prikazati?

Ime i prezime: Rayan Siddi rayan.siddi@osmccsa.edu.ba

Ako se razina tekućine podigla, to znači da se volumen zraka u epruveti smanjio. To bi značilo da se jedna ili više komponenti zraka troši. Za daljnje promišljanje trebalo bi s jedne strane prisjetiti se čega i koliko ima u zraku, a s druge porazmisliti s čime bi željezo moglo reagirati. Razmišljanju bi dosta moglo pomoći opažanje o tomu kako izgleda sadržaj epruvete. Je li željezna vuna ostala ista ili se dogodila kakva promjena? Ako se radi o zadatku bez pokusa, najtoplije bih preporučio napraviti pokus jer je uvijek lijepo vidjeti kemijske promjene. A dok pokus ne bude izveden, reći ću da se na vuni pojavljuje nekakva crveno-smeđa tvar koju običan puk obično naziva hrđom. Za daljnju inspiraciju preporučam kliknuti ovdje te pogledati taj i druge odgovore do kojih se može doći klikanjem. Nakon što ih proučiš nekoliko, pokušaj samostalno riješiti zadatak, a ako ne bude išlo ili želiš provjeriti svoj odgovor, pogledaj ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com