Poštovani, Zahvaljujem se na objašnjenju za prethodni zadatak, inače ja sam napravila propust, nisam napisala kemijsku jednadžbu koja je bila zadana baš onako kako ste i napisali. Imam još jedan zadatak koji mi je nejasan, vezano za kemijsku ravnotežu: U zatvorenoj posudi volumena 1,00 litre nalazi se smjesa koja se sastoji od 5,00 mola dušikova(IV) oksida, NO2 i 5,00 mola didušikova tetraoksida, N2O4. Nakon nekog vremena došlo je do uspostavljanja ravnoteže. Ravnotežna koncentracija didušikova tetraoksida iznosila je 3,74 mol/L. Izračunajte koncentracijsku konstantu ravnoteže pri 250 °C za reakciju: 2NO2<--> N2O4 Koliko mi je poznato prilikom pisanja tablice (vezano za ovakve zadatke iz ravnoteže)s podatcima koji se odnose na koncentracije (ili množine) reaktanata ili produkata uvijek se uzima da je konc. produkata nula, jer ih nema i tijekom vremena konc. produkta povećava se za neki broj x, ali u ovom zadatku je obrnuto- konc. produkta se smanjuje. Ne znam je li moguće da se konc. produkta smanjuje? Što se točno događa s konc. reaktanta/produkta u ravnotežnoj smjesi? Ako se konc. produkta smanjuje, znači li to da se smanjuje i konc. reaktanta? Hvala! Srdačan pozdrav

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljakmirjana3@gmail.com

 


Po pitanju toga što je reaktant, a što produkt, kemija je vrlo pragmatična: ako nešto nastaje u reakciji, to je produkt; ako se nešto troši, onda je reaktant. Što smo i koliko imali na početku reakcije manje je bitno od toga kako su se te količine mijenjale. Ako imamo nekakav ravnotežni sustav u kojemu se količine sudionika mogu lako mijenjati, onda se može dogoditi i da donedavni reaktanti postanu produktima, a produkti reaktantima.

No, i to je više stvar izražavanja. Možemo isto tako reći da je npr. spomenuta dimerizacija naša reakcija i da je dimer produkt, a monomer reaktant. Motivacija može biti čisto larpurlartistička, ali i to da zapravo pokušavamo dobiti dimer iz monomera. Ako smo, znači, zapeli za takovo tumačenje, onda ćemo bez puno problema moći reći i da nam se količina produkta smanjila, a reaktanta povećala jer nismo pazili na tlak ili temperaturu reakcijske smjese.

Uglavnom, ne postoji suvisao razlog da u ovom zadatku ne kažemo da se množina didušikovog tetraoksida smanjila za 1,26 mol, a množina dušikovog dioksida povećala za dvaput toliko, dakle za 2,52 mol. Općenito ni polazne ni konačne množine sudionikâ reakcije nemaju nikakvih nužnih vrijednosti kojih bi se morale držati.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija