Dobar dan! Imam jedno pitanje oko crtanja molekula (ponajviše organskih) na računalu. Koji software biste mi preporučili? Čuo sam za ChemSketch i ChemDraw. Koji je po vama bolji i zašto? Nije baš neko pitanje koje se previše tiče kemije, ali u kojem formatu inače vi, kemičari, spremate takve uratke radi bolje kvalitete? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Bruno Šijić bruno.sijic3@gmail.com

Pitanje se itekako tiče kemije. Način na koji prikazujemo spojeve s kojima radimo izravno utječe na to koliko ćemo uspješno drugima prenijeti što smo otkrili ili, ako se bavimo edukacijom, koliko ćemo uspješno prikazati kemijske koncepte. S druge strane, da bi nam bilo ugodno raditi, dosta je bitno da se dobro snalazimo s programima koje koristimo u radu. "Neprijateljski nastrojen" softver često znade znanstveniku (ili kojem god radniku za računalom) zadati više muka od istraživačkih pitanja kojima se bavi.

Ja već godinama sve molekulske strukture crtam u ChemDrawu i dosad sam bio zadovoljan programom (usput budi rečeno, on je i nekovrsni standard u znanstvenoj zajednici). Dok sam bio u srednjoj školi, radio sam u ACD ChemSketchu i isto se ne sjećam da mi je nešto nedostajalo. Doduše, tada sam imao nešto manje potrebe za crtanjem kompliciranih stvari pa ne mogu usporediti programe na tom polju, a prošlo je i dosta godina otkad sam zadnji put koristio ACD ChemSketch.

Razmjerno nedavno Tomislav Portada mi je preporučio MarvinSketch koji sam kratko isprobao i za njega isto nisam našao prigovora.

Pored te trojke, postoji mnoštvo drugih programa za crtanje molekulskih struktura. Neki su spomenuti na ovom vikipedijskom članku, neke ćeš naći tako da naprosto guglaš s upitima poput "best software for drawing molecules". Nije zgorega isprobati ih više i onda odlučiti što ti najbolje leži. Nismo svi isti, a i vremena se mijenjaju tako da ono što odgovara starijima ne mora odgovarati mlađima.
Ono na što bih ipak preporučio pripaziti je da program bude što kompatibilniji s drugim programima tj. da slike koje ćeš u njemu napraviti možeš lako prebaciti u programe za obradu grafike ili u druge programe za crtanje kemijskih struktura. Znači, kad si skineš neki program (bilo besplatni, bilo demo-verziju, bilo da ga kupiš), nacrtaj neku molekulu i gledaj možeš li sliku spremiti kao bitmapu ili, bolje, neki vektorski format, a također i kako se slika ponaša kad ju kopiraš npr. u MS PowerPoint te koliko je lako uređivati sliku jednom kad je zgotovljena.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com