Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

7290. Pozdrav! Imam pitanje iz fizikalne kemije, koje je djelomično povezano sa entalpijom, odnosno sa volumnim radom. Kada kamion pređe preko leda, taj led se može pretvoriti u tekućinu. Zanima me način na koji se to kemijski može objasniti, odnosno razmišljam li u pravom smjeru. Kada kamion pređe preko leda, molekule vode će se zgusnuti jer kamion djeluje velikom silom zbog velike mase (F=m*g), znači zgnječiti će led pod velikim pritiskom, smanjiti će volumen vode na kojem se ona može pojavljivati, a smanjeni volumen uzrokuje pojavu tekućine jer volumen tekuće vode je manji od volumena leda iste mase. ali i dalje nisam sigurna kako to točno povezujemo sa volumnim radom ? Unaprijed hvala, i sretni blagdani! :)
Zrinka Bašković
04.01.2018
7289. Molim Vas da mi pomognete s afinitetom prema elektronu. Imaju li plemeniti plinovi afinitet prema elektronu? I ako imaju koji ima najveći, a koji najmanji? U svojoj zbirci naišao sam na pitanje koji od navedenih elemenata ima veći afinitet i ponuđeni odgovori su bili rubidij i kalcij. U rješenjima piše da je točan odgovor rubidij i to meni nije jasno jer bi po mom mišljenju trebao biti kalcij. Još bi samo bilo poželjno da mi pokušate objasniti afinitet prema elektronu na primjeru fluora i sumpora. Unaprijed hvala!
Luka Raić
04.01.2018
7288. Poštovani, imam nekoliko pitanja. Poprilično ne povezanih. 1. Mijenja li se pH vrijednost čiste vode pri promjeni temperature? Prijatelj je pročitao da se pH vrijednost vode pri višoj temperaturi snižava, što po meni nema smisla jer se povećava i c(H3O+) i c(OH-). 2. Iz položaja u periodnom sustavu elemenata može se zaključiti da atom cezija ima najmanju energiju ionizacije, pa se očekuje da će biti i najjače redukcijsko sredstvo. Međutim, eksperimentalno je ustanovljeno da je elementarni litij jače redukcijsko sredstvo od cezija. Objasnite to prividno neslaganje s očekivanim ponašanjem. 3. Kako izdvojiti glukozu iz koloidne otopine? Unaprijed zahvaljujem.
Katarina Ćaćić
03.01.2018
7287. Molim Vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje i malo pojasnite način rješavanja: Navedene čestice razvrstaj po porastu polumjera: K+, Cl-; S2-, Ca2+, Ar. Mene zanima kako da znam koji atom ili ion ima veći polumjer? Npr. ima li veći polumjer atom broma ili jodidni anion? Unaprijed hvala
Luka Raić
03.01.2018
7286. Puno Vam hvala na brzom odgovoru i lijepim željama. Imam još nekoliko pitanja vezano za tu temu pa ako možete pomognite: Tu očito također ima veze u kojim veličinama dobivamo male brojeve jer ako su konc. Male i maseni udio bi tada imao jako malu vrijednost pa je praktičnije koristiti koncentraciju, zar ne? Gledam baš ispred sebe sastav mineralne vode gdje su navedene količine pojedinih iona pomoću masene koncentracije (mg/L). Očito da tu ne ide maseni udio zato što bismo tu dobili jako male brojeve. I kad smo već kod toga,vrijednosti su navedene u 1 litri, a boca je od 0.5 L. Da li se iskazuje prema jednoj litri zbog toga što je mjerna jedinica za masenu konc. g/L ili zbog nekog drugog razloga. U odgovoru ste naveli: „Slično, ako se u nekom eksperimentu koristi jako koncentrirana otopina, propis će obično spominjati samo maseni udio otopljene tvari, ne i koncentraciju“ Taj dio nisam razumjela. Zašto se u tim zadacima ne bi koristila množinska konc. budući da se prethodno navedena veličina može povezati s masenim udjelom prema izrazu c=w*ρ/M ? „Razlog zašto molalnost ne ovisi o temperaturi je to što je ona po prirodi omjer množine i mase, nijedna od kojih se ne mijenja s temperaturom. „ Ako je u nazivniku kod veličine molalnost masa otapala, neće li se npr. masa vode isto mijenjati s temperaturom budući da voda pri višoj temperaturi snažnije isparava? Ili se tu radi s zatvorenim sustavima, ali ako je tako onda se ni volumen otopine ne bi smio mijenjati pa bi se mogla koristiti i koncentracija? Hvala, LP
Mirjana Vrdoljak
02.01.2018
7285. https://en.wikipedia.org/wiki/Chloral_hydrate

Kako objasniti da klorovi atomi odvuku dio negativnog naboja, kad imaju 3 nepodjeljena elektronska para (kisikovi atomi imaju 2 nepodjeljena para)? Imali to veze s time što su klorovi atomi veći od kisikovih (raspodjela naboja po većem oplošju)?
Tomislav B.
02.01.2018
7284. Poštovani, Htjela sam Vas pitati zašto za iskazivanje sastava otopina postoji toliko puno različitih veličina; zašto pored masenog udjela postoji i masena koncentracija, a uz masenu još imamo i množinsku koncentraciju? Kad je bolje koristiti maseni udio , a kad masenu koncentraciju? Kada je u praksi primjerenije koristiti masenu, a kada množinsku koncentraciju? O čemu ovisi koju veličinu kod iskazivanja sastava otopine primijeniti? Zašto molanost ne ovisi o temperaturi, a koncentracije ovise? Koja korist od te činjenice kod primjene u praksi? Pretpostavljam da ima neki smisao jer vidim da se ta molalnost koristi kod zadataka koji se odnose na sniženje temp. ledišta s antifrizom i sl. Pokazujem svojima zadaću no htjela bih im malo to približiti , a ne znam kako pa Vas molim za pomoć. Zadatke iz ovog područja mi nije problem rješavati no htjeli bismo nešto više saznati o tome pa Vas molim da nam malo pomognete. Želim Vam sve najbolje u novoj godini, Pozdrav
Mirjana Vrdoljak
29.12.2017
7283. Mozete li mi napisati sve izomere heksena i heptena molim vass
mia lavic
27.12.2017
7282. Poštovani molim Vas da mi odgovorite na pitanje jeli moguće određenim postupcima izolirati laktozu iz mlijeka.Tražio sam na internetu no nisam pronašao nista konkretno.Hvala Vam unaprijed.
Leon
26.12.2017
7281. Postovani, imam pitanje vezano uz pokus Zasto se ulje i voda ne mjesaju i zasto se uspiju pomjesati kada dodamo detergent. Stp detergent smanjuje? Mozete li mi to objasniti. Mi ucimo disperne sustave, emulziju i emulgatore
Ivana Purić
20.12.2017
7280. Kako se djele ugljikovodici prema nacinu vezivanja i vrsti?
Amon Drazic
20.12.2017
7279. Je li je oksidacija egzoterman ili endoterman proces?
Mirna Mišković
19.12.2017
7278. Izraqcunja volumen gasa amonijaka cija je masa 20gr a hemijska reakcija se odvija pri standardnim uvijeta tempereture i pritiska
adna cosic
19.12.2017
7277. Izracunja masenu koncentraciju soli u pekarskom proizvodu sadrzaja 20gr u rastvoru od 100ml
adna cosic
19.12.2017
7276. Tiroksin, hormon štitne žlijezde, kontrolira btzinu metaboličkih reakcija u organizmu. Kada se 0.455g tiroksina otopi u 10.0g benzena, ledište otopine snizi se za 0.300°C. Izračunajte molarnu masu tiroksina. Trmperatura ledišta benzena je 5.5°C. Hvala.
Ema Mačak
17.12.2017
7275. 1.60g smjese naftalena (C10H8) i antracena (C14H10) otopljeno je u 20.0g benzena (C6H6). Ledište dobivene otopine je 2.81°C. Izračunajte masene udjele sastojaka smjese. Ledište benzena je 5.51°C, a krioskopska konstanta 5.12 K kg/mol. Hvala.
Ema Mačak
17.12.2017
7274. Izračunajte temperaturu ledišta i temperaturu vrelišta otopine etan-1,2-diola (antifiza) u kojoj je maseni udio etan-1,2-diola (HOCH2CH2OH) 50%. Antifiz nije elektrolit. Hvala.
Ema Mačak
17.12.2017
7273. kako nastaju kiseline
katarina colic
17.12.2017
7272. Pozdrav! Imam problem sa sljedećim zadatkom... Koliko se topline utroši za potpuno isparavanje 75.0 g benzena koji je pri temperaturi 30 stupnjeva? Normalno vrelište benzena je 80,1 stupanj, a molarna toplina isparavanja benzena 30,8 kJ/mol. Unaprijed hvala!
Ana Novak
16.12.2017
7271. U strukturi dijamanta svaki ugljikov atom je tetraedarski okružen s 4 ugljikova atoma. Kako da izračunam/znam koliki je broj ugljikovih atoma u jednoj elementarnoj ćeliji? Unaprijed hvala!
Marta Soldo
16.12.2017

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija