U strukturi dijamanta svaki ugljikov atom je tetraedarski okružen s 4 ugljikova atoma. Kako da izračunam/znam koliki je broj ugljikovih atoma u jednoj elementarnoj ćeliji? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marta Soldo znatizeljnodijete@gmail.com

Informacija da je ugljik u dijamantu tetraedarski koordiniran nije dostatna da se izračuna koliko ugljikovih atoma sadrži elementarna ćelija dijamanta.
Taj broj inače iznosi osam, a do njega možeš doći preko strukture dijamanta. Pogledaš li kako izgleda elementarna ćelija dijamanta, možeš vidjeti da se osam atoma nalazi u uglovima, što znači da samo jednom osminom pripadaju toj ćeliji. Šest atoma nalazi se na središtima ploha i oni ćeliji pripadaju jednom polovicom, a dodatna četiri atoma nalaze se unutar ćelije. Osam osmina, šest polovina i četiri zajedno daju osam.