Pozdrav! Imam problem sa sljedećim zadatkom... Koliko se topline utroši za potpuno isparavanje 75.0 g benzena koji je pri temperaturi 30 stupnjeva? Normalno vrelište benzena je 80,1 stupanj, a molarna toplina isparavanja benzena 30,8 kJ/mol. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana Novak anostrash@gmail.com

Ako nisi ništa krivo prepisala, problem sa zadatkom je to što je nepotpun. Nedostaje mu toplinski kapacitet benzena, koji iznosi 10,53 kJ / g K (odnosno 134,8 J / mol K).

Za slučaj da imaš problemâ i s rješavanjem, autori zadatka najvjerojatnije žele da pretpostaviš da je isparavanje išlo tako da je benzen prvo zagrijan do vrelišta, a onda sve dok nije sav ispario. To nije jedini mogući način da benzen ispari (možeš i jednostavno pričekati ili ga otpariti pri sniženom tlaku), ali omogućava jednostavan račun jer se proces, a time i uložena toplina lako može podijeliti na dva dijela: grijanje i isparavanje:

Q = Q(grijanje) + Q(isparavanje)

Toplina potrebna za grijanje bit će jednaka umnošku mase benzena, njegovog specifičnog toplinskog kapaciteta i promjene temperature (odnosno množine, molarnog toplinskog kapaciteta i promjene temperature:

Q(grijanje) = m(benzen)⋅C(benzen)⋅ΔT

= n(benzen)⋅c(benzen)⋅ΔT

Toplina potrebna za isparavanje jednaka je pak umnošku množine i molarne topline isparavanja:

Q(isparavanje) = n(benzen)⋅ΔvapH(benzen)