Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

3816. Osjeća li voda? Dokazano je da voda reagira na glazbu. Odnosno ako joj pustimo igru lijepe glazbe stvaraju se lijepo oblikovani kristali. Ako joj pustmo metal kristali su nepravilne strukture. Ja bih pobila možda tu teoriju, je li moguće da su to valovi? Jer zvuk nisu ništa drugo nego valovi koji se šire nekim sredstvom i oni utječu na stukturu kristala.
Ideja kriva Lamot
14.02.2010
3815. Pozdrav! Još uvijek ne mogu spojiti tockice... Znaci, isparavanje/ključanje ne ovisi o polozaju izvora topline ni o vrsti tvari od koje je napravljena posuda :D - ovisi o tlaku i kinetickoj energiji cestica. I koja je razlika? *blush* :) hvala
Iris Martinovic
14.02.2010
3814. može li se škrob dokazat čistim jodom???
nikol
14.02.2010
3813. Da li mi mozete nesto reci (ili me uputiti gde mogu naci podatke)o vrsti(najcesce zastupljenim predstavnicima), kolicini, znacaju, osnovnim funkcijama, i interakcijama sa ostalim prisutnim komponentama, voskova i hlorofila, prisutnih u suncokretu (tacnije u semenu suncokreta, i to kako u semenu bez ljuske-jezgru, tako i u semenu sa ljuskom) u ljusci suncokreta, i u suncokretovim uljima (hladno-presanim i rafinisanim)? Unapred hvala na odgovoru! S postovanjem, Tamara.
Tamara Premovic
14.02.2010
3812. dan! mene zanima, ako bi mi mogli pomoći, gdje mogu vidjeti listu učenika koji su pozvani na županijsko natjecanje iz kemije (zagrebačka županija)? surfam cijeli dan, i nikako da nadem. županijsko je za otprilike 3 tjedna pa bi se vec trebala poceti pripremati, a ne znam da li sam prosla. unaprijed hvala! :)
klara šimić
13.02.2010
3811. Kako skicirati vezu u Fe (III.) oksidu?
...
14.02.2010
3810. Imamo dvije otopine: 1. otopina ima pH=1 2. otopina ima pH=3 koja je otopina kiselija i zašto?
maja horvat
14.02.2010
3809. Koja je molekulska formula dioksina i benzoapirena. Koliki je maseni udio klora u molekuli dioksina?(prikaži postupak) Koliki je maseni udio ugljika u molekuli benzoapirena? (prikaži postupak)
Maja Brozo
13.02.2010
3808. Alkemija se bavila proučavanjem kako iz drugih materijala stvoriti zlato, ili eliksir koji bi omogućio besmrtnost. Da li bi bilo moguće dodavanjem protona atomu promjeniti njegovu konturu?Jer su kemijski elementi poredani po brojevima u periodnom sustvau. Bi li teoretski mogli dodavanjem protona od vodika prema metalima stvaoriti drugi kemijski element?
Ana Sjenka
13.02.2010
3807. Zašto se amonijev ion često naziva u literaturi kao pseudoalkalijski ion?
Natali Nakić
13.02.2010
3806. Nadam se odgovoru :) 1. Koliko je pH otopine ako je koncentracija vodikovih iona 10 na -4 mol/L 2. Kolika je koncentracija vodikovih iona u otopini ako je pH 3 ? zahvaljujem.
ivona horvat
13.02.2010
3805. Postovani, je li mozete staviti zadatke sa natjecanja iz kemje od ove godine (osnovnu skolu-obavezno, a moze i srednju).zahvaljujem.
Ivana Maric
11.02.2010
3804. Ako premažete kožu alkoholom, osjetite da vas hladi. Objasnite tu pojavu. Zašto je hlađenje intenzivnije ako pušete na alkoholom premazano mjesto? Zašto se mokro rublje brže suši na vjetru? Zašto se mokro rublje brže suši na suncu? Zašto se mokro rublje brže suši na radijatoru?
Klara Ritoša
11.02.2010
3803. Pozdrav! Nisam nikad cula ni vidjela, ali moozda teoretski? Ako isparavanje ovisi o temperaturi i tlaku, onda tlak mora biti dovoljno nizak da bi sobna temperatura bila dovoljno visoka. E sad, to bi mozda mogla biti soba na Himalajama s dobrom toplinskom izolacijom, tri radijatora i pet grijalica ili u vakuumu gdje nema tlaka? ... Da, stvarno, u slow motion izgleda cudno... i, uostalom, nebi valjalo ako bi stavili vodu u pecnicu ili na neku cudnu zidnu ringlu xD Hvala :)
Iris Martinovic
13.02.2010
3802. Koji se kemijski procesi događaju u mozgu kod ljudi koji imaju depresiju.Odnosno koji su receptori za to odgovorni?KOji se lijekovi preporučaju? Pitanje je možda više namjenjeno za biologe, ali nadam se odgovoru.
Marija Golub
12.02.2010
3801. Pozdrav! Koja je razlika između isparavanja i ključanja? Ja bih rekla da je kljucanje posljedica isparavanja, ako npr. na štednjaku imamo lonac s vodom koju zagrijemo do temperature isparavanja, i, buduci da je izvor topline s donje strane lonca, prve molekule koje imaju dovoljno energije da bi isparile su na dnu, i zato kljucanje vidimo kao mjehurice koji izlaze od dolje prema gore. Prenategnuto? :D hvala
Iris Martinovich
12.02.2010
3800. masa uzorka odredena je pomocu piknometra.poznata je masa piknometra s uzorkom,masa piknometra s uzorkom i vodom te masa piknometra s vodom...takoder je poznata gustoca vode pri odredenoj temperaturi...kako se moze odrediti masa uzorka?
nikolina vidovic
12.02.2010
3799. Modru galicu mogu kupiti u poljoprivrednoj trgovini! Koje još tvari mogu kupiti da bi napravio otopinu i izlučio npr.kristale modre galice?Mogu li sumpor i koje još? Hvala.
Bruno D.
11.02.2010
3798. Molim da mi date neku ideju osim dušika i kisika kako bim dokazao postojanje i ostalih sastojaka zraka uz pomoć - stakalaca, flomastera, ravnala, vode, menzure.....hvala
markus dobrinić
10.02.2010
3797. zanima me razlika između glicerinskog, hdroglikolnog, liposolubilnog i glikolnog ekstrakta neke biljke ( npr. postoji hidroglikolni i liposolubilni ekstrakt kamilice ili hidroglicerinski i liposolubilni ekstrakt hamamelisa )? koji je od navedenih ekstrakata najbolje topiv u ulju, tj. može li se miješati ekstrakt u biljno ulje, i u kojem omjeru za kozmetičku primjenu na koži?
petra maričić
04.02.2010

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata