Koji se kemijski procesi događaju u mozgu kod ljudi koji imaju depresiju.Odnosno koji su receptori za to odgovorni?KOji se lijekovi preporučaju? Pitanje je možda više namjenjeno za biologe, ali nadam se odgovoru.

Ime i prezime: Marija Golub marija@net.hr

Pitanje je prikladnije za neuropsihijatre nego za biologe.

Depresija je psihičko stanje koje varira od "blage" mrzovolje do teških stanja beznađa i očaja. Ne postoji univerzalni "happy pill" lijek za rješavanje depresije. Neke kemijske vrste koje su direktno povezane sa nekim oblicima depresije su npr. serotonin i dopamin te se u skladu s tim koriste i lijekovi koji djeluju na te vrste. Jedan takav lijek je fluoksetin (djelatna tvar u Prozacu) koji djeluje kao inhibitor reabsorpcije serotonina i time povećava njegovu koncentraciju među sinapsama. Litij se također često koristi u terapiji lijekovima.
Također, preporuča se i psihoterapija (čak prije nego lijekovi!).

Ovo je samo šturo znanje jednog kemičara. Za više informacija pitaj neurologe, psihijatre, psihologe i druge dušebrižnike (osim zubara).

Pozdrav.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr