Ako premažete kožu alkoholom, osjetite da vas hladi. Objasnite tu pojavu. Zašto je hlađenje intenzivnije ako pušete na alkoholom premazano mjesto? Zašto se mokro rublje brže suši na vjetru? Zašto se mokro rublje brže suši na suncu? Zašto se mokro rublje brže suši na radijatoru?

Ime i prezime: Klara Ritoša klararitosa@net.hr

Alkohol je lako hlapljiv, što znači da rado isparava. Kako je isparavanje alkohola endoterman proces, tj. onaj koji zahtijeva ulaganje energije, isparavanje alkohola s površine kože odvodi energiju te tako hladi kožu.

Svaka tekućina pri sobnim uvjetima bar malo isparava i uvijek iznad tekućine postoji neka količina njezine pare, tj. molekula te tekućine ali u plinovitom stanju. Kad pušeš na alkoholom premazano mjesto, ti zapravo otpuhuješ alkoholnu paru iznad tog mjesta. Zato ubrzano isparava nova količina alkohola e da bi se ponovno uspostavila ravnoteža. Ubrzano isparavanje znači još brže odvođenje energije što osjećaj hlađenja kože čini intenzivnijim.

Upravo tako može se objasniti i brže sušenje rublja na vjetru - vjetar naime stalno otpuhuje molekule vodene pare koje su u ravnoteži s vodom iz mokrog rublja.

Sušenje rublja na suncu odnosno na radijatoru ubrzano je zato što se rublje zagrije, pa veći dio molekula vode isparava.

Očito je dakle da je rublje najbolje sušiti kad je sunčano i vjetrovito. :)

Ako ti nešto od napisanog nije najbolje "sjelo" ili ako imaš još koje pitanje, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr