Modru galicu mogu kupiti u poljoprivrednoj trgovini! Koje još tvari mogu kupiti da bi napravio otopinu i izlučio npr.kristale modre galice?Mogu li sumpor i koje još? Hvala.

Ime i prezime: Bruno D. bruno.diklic@gmail.com

Neke od tvari sklonih kristaliziranju možeš naći i po kući: natrijev klorid (kuhinjska sol), saharoza (šećer), natrijev hidrogenkarbonat (soda bikarbona) kojeg možeš i malo žariti pa dobiti natrijev karbonat koji se puno bolje otapa u vodi i pravi lijepe kristale natrijevog karbonata dekahidrata, a vjerojatno imaš i još ponešto.
Od tvari koje se isto lako nađu u trgovinama tu je natrijev benzoat, konzervans koji obično u dućanu bude blizu sode, kojeg možeš otapati u vodi, a ako to zakiseliš solnom kiselinom, dobiješ benzojevu kiselinu koja odmah taloži, ali može se prekristalizirati iz vruće vode, kalijev disulfit, poznat i kao vinobran, koji se može otopiti u vodi i kristalizirati kao kalijev hidrogensulfit, urea koja se prodaje kao umjetno gnojivo i iz vruće vodene otopine hlađenjem izlazi u obliku dugačkih igličastih kristala, ... Osim već gotovih tvari u dućanima, postoji ih i na desetke koje iz njih bez previše muke možeš pripraviti i kod kuće, no za to trebaš znati i nešto malo o solima i tome kako ih dobiti. Ako se ne varam, u gradivu sedmog razreda još uvijek postoje soli, a možeš uvijek pitati profesoricu za savjet.
Sumpor ćeš malo teže kristalizirati jer ne znam imaš li kakvih organskih otapala, a ni otapa li se u razrjeđivaču za lakove.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr