Da li mi mozete nesto reci (ili me uputiti gde mogu naci podatke)o vrsti(najcesce zastupljenim predstavnicima), kolicini, znacaju, osnovnim funkcijama, i interakcijama sa ostalim prisutnim komponentama, voskova i hlorofila, prisutnih u suncokretu (tacnije u semenu suncokreta, i to kako u semenu bez ljuske-jezgru, tako i u semenu sa ljuskom) u ljusci suncokreta, i u suncokretovim uljima (hladno-presanim i rafinisanim)? Unapred hvala na odgovoru! S postovanjem, Tamara.

Ime i prezime: Tamara Premovic tamarapremovic@gmail.com

Jesi probala možda kontaktirati nekog proizvođača suncokretovog ulja? Uvjeren sam da će ti pomoći ako ih ovako lijepo zamoliš.
Na internetu ima svačega, vjerujem da se može naći i članaka o suncokretovom ulju. Probaj s pretraživanjem literarnih baza podataka; siguran sam da postoje znanstveni radovi iz biotehnološko-prehrambenih grana.
Uvijek možeš zatražiti pomoć nekog profesora ili asistenta na Biotehnološkim fakultetima diljem bivše Jugoslavije.

Eto, nemam više ideja. Nadam se da ćeš naći to što tražiš.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr