Pozdrav! Nisam nikad cula ni vidjela, ali moozda teoretski? Ako isparavanje ovisi o temperaturi i tlaku, onda tlak mora biti dovoljno nizak da bi sobna temperatura bila dovoljno visoka. E sad, to bi mozda mogla biti soba na Himalajama s dobrom toplinskom izolacijom, tri radijatora i pet grijalica ili u vakuumu gdje nema tlaka? ... Da, stvarno, u slow motion izgleda cudno... i, uostalom, nebi valjalo ako bi stavili vodu u pecnicu ili na neku cudnu zidnu ringlu xD Hvala :)

Ime i prezime: Iris Martinovic mail.iris.m@gmail.com

Čak i ne teoretski. Vrelište je nešto što se mijenja ovisno o tlaku, tako da ako jednostavno uspiješ dovoljno spustiti tlak, voda može provrijeti i na sobnoj temperaturi. Očito će voda isto tako na K2 ili na Mont Blancu provrijeti na nižoj temperaturi nego negdje usred Zagreba.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr