Osjeća li voda? Dokazano je da voda reagira na glazbu. Odnosno ako joj pustimo igru lijepe glazbe stvaraju se lijepo oblikovani kristali. Ako joj pustmo metal kristali su nepravilne strukture. Ja bih pobila možda tu teoriju, je li moguće da su to valovi? Jer zvuk nisu ništa drugo nego valovi koji se šire nekim sredstvom i oni utječu na stukturu kristala.

Ime i prezime: Ideja kriva Lamot Lamot@net.hr

Ne, ne i opet ne! Voda ne osjeća, ne pamti, ne razmišlja, jednako kao što ne piše poeziju, ne lovi lavove na safariju niti ima pravo glasa! To su sve razne new-age alternativačke fantazije koje nemaju nikakve veze sa stvarnošću. Nema nikakvih dokaza da voda na ikakov način reagira na glazbu, tepanje, uvrede i sve ostalo što kažu da bi trebalo utjecati na oblik kristala leda. Točnije, postoji nekoliko ljudi na svijetu koji (vrlo glasno) tvrde da su tako što pokazali/dokazali, ali nitko osim njih to nikada nije uspio ponoviti (tj. ponoviti dotične pokuse i dobiti rezultate koje oni prvi tvrde da su dobili) i vidjeti da se zbilja tako nešto događa.

Kada bi bilo nekakvoga utjecaja glazbe na rast i oblik kristala, tada bi to uistinu bilo najvjerojatnije uslijed širenja vibracija kroz kristalnu strukturu, ne mijenjajući pri tome kristalnu strukturu, nego možda utječući na svojstva površine kristala, ili kidajući (lomeći) kristal ne manje komade. Međutim, budući da nikakova utjecaja nema, po svoj prilici tomu nije tako.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr