Alkemija se bavila proučavanjem kako iz drugih materijala stvoriti zlato, ili eliksir koji bi omogućio besmrtnost. Da li bi bilo moguće dodavanjem protona atomu promjeniti njegovu konturu?Jer su kemijski elementi poredani po brojevima u periodnom sustvau. Bi li teoretski mogli dodavanjem protona od vodika prema metalima stvaoriti drugi kemijski element?

Ime i prezime: Ana Sjenka ana@net.hr

Teorija i praksa su često dvije potpuno drugačije priče. U teoriji dodavanje protona jezgri drugih atoma zvuči sasvim lijepo. U praksi je to mukotrpan postupak, ali moguć! Novi elementi se otkrivaju tako što se neki neki poznati element bombardira česticama velikih brzina. Čestica se sudari s jezgrom poznatog elementa i nastaje novi element. Takvi atomi nisu baš najstabilniji pa od njih i nemamo neke velike koristi, ali je zgodno znati da su tu.

Jedna druga priča se zove fuzija. To je stapanje dva atoma u jedan. Tako su uglavnom nastali svi elementi rednog broja većeg od 1. Procesi fuzije se spontano odvijaju u zvijezdama. Krajem prošlog stoljeća bilo je mnogo priče o hladnoj fuziji, fuziji pri praktički sobnoj temperaturi, međutim znanstvenici koji su tvrdili kako su postigli hladnu fuziju nisu mogli reproducirati svoje postignuće, niti je ikomu drugom to isto pošlo za rukom. Kad bi hladna fuzija bila realnost jedno bi kućanstvo umjesto desetina kubnih metara plina ili lož ulja za grijanje trošilo par čaša vode.

Ukratko, moguće je. Ali bi uz protone morala dodavati i neutrone jer oni pomažu pri stabilizaciji jezgre.

P.S. Kontura ima veze sa slikama i crtežima. Atomi baš i ne posjeduju konture.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr