Zašto se amonijev ion često naziva u literaturi kao pseudoalkalijski ion?

Ime i prezime: Natali Nakić nana9900gmail.com

Prefiks pseudo- znači lažan, patvoren, tobožnji, nalik. Kada se kaže da je amonijev ion pseudoalkalijski ion, time se želi reći da se on kemijski ponaša slično ionima alkalijskih metala (Li+, Na+, K+, Rb+, Cs+, Fr+). To znači da možemo povući analogiju između amonijevih spojeva i spojeva alkalijskih metala. Uoči analogiju između formule natrijeva sulfata, Na2SO4, i amonijeva sulfata, (NH4)2SO4 – indeksi su u obje formule isti, samo je u drugoj natrijev ion zamijenjen amonijevim.

Slično tome, za cijanidni (CN), azidni (N3) i još neke druge ione kažemo da su pseudohalogenidni ioni jer se ponašaju slično halogenidnim ionima (F, Cl, Br,...), pa je tako recimo natrijev cijanid, NaCN, analogan natrijevu kloridu, NaCl.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr