Na ovim stranicama nalaze se odgovori vezani uz pitanja koje postave svi zainteresirani kao i sažetak tema koje su obrađivane kroz diskusijske liste.

Unesite pojam za pretraživanje pitanja i odgovora:

870. Mozete li mi,molim vas,napisati jednadžbe nastajanja sljedecih spojeva: a)vapnenac b)gašeno vapno c)živo vapno d)kamena sol e)modra galica Mozete li mi objasniti i pojam "DEKANTACIJA"? Unaprijed hvala!!!!!
Sandra Čičić
02.03.2003
869. Molim Vas da mi posaljete odgovor na sljedece pitanje: Sta je to MIKROSUBLIMACIJA u smislu farmaceutsko-tehnoloske operacije. Poznat mi je pojam sublimacije (isparavanje cvrste faze u gasovito, bez medjufaze tecnosti), ali mi nije jasan u kom smislu se odnosi prefiks-mikro. Pokusala sam doci do jasne definicije ali bez uspjeha. Unaprijed hvala i srdacan pozdrav! Dzenita
Dzenita Tanovic
25.02.2003
868. Koliko Na2HPO4 i KH2PO4 trebamo za pripremu fosfatnog pufra s pH 7? Na razpolago imamo sljedeće koncentracije: 9,5g/L (Na2HPO4), 9,1 g/L(KH2PO4)! Puno hvala!
sabina glavač
21.02.2003
867. Zašto su CocaCola i pjenušava pića heterogene smjese.
igor car
30.03.2003
866. Molim vas da mi ako ikako mozete rijesite ovaj redoks za ovu jednadzbu: Cu+H2so4-Cuso4+SO2+H2O
Miroslav Grizic
18.02.2003
865. Pozdrav!Uzela sam za maturski rad iz biokemije pa me zanima kako saharoza djeluje na pivski i pekarski kvasac i da li je i koji je adekvatniji ugljikohidrat škrob ili saharoza za kvasac. unaprijed hvala!
nadja pasalic
07.03.2003
864. kako napraviti demonstracionalni pokus napetosti tekućine(vode) i kako napraviti pokus viskoznosti? što je uopće viskoznost? unaprijed hvala na odgovoru
ema weigand
21.02.2003
863. Zdravo! Brom se čuva u ampulama, zar ne? A što je ono oko ampule, neka tvar poput piljevine...? Dal bi mi mogli, molim Vas odgovorit!- Baš me zanima šti je to? Hvala Pozdrav nastavnici iz kemije i Vama!
Ivana Kramerić
01.02.2003
862. Primijetio sam da po pravilniku susreta i natjecanja poglavlje 'elektrokemijski procesi' nije predviđeno kao gradivo koje će se pojaviti na državnom za 2. razrede. znači li to da se apsolutno nijedan zadatak neće odnositi na to područje ili to samo znači da se neće 'previše inzistirati' na tom području. isto i kod usmenog dijela? hvala
Dražen Glavan
26.03.2003
861. Zdravo!Htjela bih pohvaliti vasu stranicu i kao ostali postaviti pitanje.Trebam napisati referat o disaharidima(ugljikohidrati).Trazila sam svugdje ali su uvijek strucna objasnjenja.Ako nije pretesko trazit, zamolila bih vas da mi posaljete stranic na internetu koje sadrze nestrucni sastav o disaharidima.A ako nije pretesk i vi sami napisite.Izaberite. Od srca hvala!!!!!!
I vana B enjek
25.02.2003
860. molim Vas,da li mi možete dati informaciju(literatura,internet str.) na temu "UTJECAJ IONSKE JAKOSTI NA OTAPANJE VAPNENCA U PROSJEČNOJ RIJEČNOJ VODI" hvala
krešimir cerovečki
03.03.2003
859. Lijepo vas molim odgovore na nekoliko pitanja koji su osnova kemije, ali ja ne znam odgovore. Mozete li mi reci za sto se koristi metanska, etinska i propanska kiselina
anamaria todoric
16.02.2003
858. Možete li mi reći nešto osnovno o kerozinu, naprimjer njegov sastav, svojstva,...
danijel krizmanic
16.02.2003
857. Mene zanima sto su Plinska kromatografija i Masena spektometrija u analizi prehrambenih proizvoda? Hvala.
Eleonora Stimac
13.02.2003
856. pri 227 stupnjeva C PCLP5 SE RAZLAZE NA PCL3 I CL2.AKO SE U POSUDU V=1dm/3 pri 227C STAVI 1 MOL PCL5 UTVRDENO JE DA SE RAVNOTEZA USPOSTAVI KADA JE MNOZINSKI UDIO NASTALOG PCL3 13,9% !!!IZRACUNAJ Kc-konstanta razdijeljenja???HVALA PUNO!!!!!!
vedrana jelavić
12.02.2003
855. Poštovani, Možda će Vam biti malo neobično, ali u ime svoga supruga molim Vas da mi odgovorite nešto o enzimima amilaza i celulaza, gdje se nalaze, njigova primjena i ostalo. Također ga zanima pretvaranje škroba u šečer i proizvodnja etilnog alkohola. Kako nisam našla adekvatne stranice na interentu za postavljena pitanja, bila bi Vam zahvalna ako mi možete odogovriti ili me uputiti na kojim web stranicama bi se moglo nešto o tome naći. Hvala Jadranka
Jadranka Radovančev
11.02.2003
854. Pri žbukanju neke sportske dvorane utrošeno je 600kg žbuke u kojoj je maseni udio kalcijeva hidroksida 68%.Izračunaj volumen zraka(s.u.)potreban da bi sav kalcijev hidroksid prešao u kalcijev karbonat,ako je volumni udio ugljikova(IV)oksida u zraku 0,033%! Molim vas pomozite!Ako je moguce do sutra navečer! unaprijed hvala!Anita
Anita Dragičević
10.02.2003
853. Možete li mi reći što znači radiotoksičan?Hvala
marija kadić
13.02.2003
852. Molim Vas da mi do idućeg tjedna opišete postupke kojima se mogu dobiti eterična ulja (svi ostali postupci osim destilacije vodenom parom).
Đani Škalamera
20.01.2003
851. Ako u kolonu za kromatogrfiju sastavimo naravno po propisu i kao smjesu stavimo vodenu otopinu šećera i soli( jedan uzorak ). To je dakle eluens, i kada odvrnemo pipac i počmemo kap po kap ispušati eluat, i kada sve ispustimo, tvar koja je u predlošku je po svom sastavu -što?????. Koja je uopće korist od takvog tipa kromatogrfije, koja je praktična primjena, i što se sve može raditi se eluatom iz predloška, odnosno kako odrediti sastav smjese i dr. 2.) Gdje se mogu naći standardi za Rf vrijednosti kod kromatografije??? Unaprijed hvala!!!!
sven stojanović
09.01.2003

Vrlo često postavljana su pitanja koja u većoj ili manjoj mjeri zadiru u svojstva vezana uz periodičku tablicu elemenata. Odgovor na pitanja te tematike možete naći u stručnom radu pod naslovom:

Temeljne karakteristike periodičke tablice elemenata