kako napraviti demonstracionalni pokus napetosti tekućine(vode) i kako napraviti pokus viskoznosti? što je uopće viskoznost? unaprijed hvala na odgovoru

Ime i prezime: ema weigand ema.weigand@zg.hinet.hr

Predlažem da za demonstraciju napetosti površine pušeš balone od sapunice. Zašto su baloni okrugli, a ne recimo valjkasti ili jajasti? Zašto bez dodatka neke površinski aktivne tvari ne možemo napraviti balon? Svemu je uzrok napon na površini tekućine.
A što je viskoznost? To je pojava trenja unutar tekućine dok se slojevi gibaju jedan pored drugoga. Neću o njoj ništa posebno pisati, nego ti preporučujem literaturu u kojoj ima više materijala, knjigu M. Herak, Lj. Kušec... Osnove fizikalne kemije, Školska knjiga (bezbroj izdanja je do sada izašlo) ili neku sličnu, a izvesti možeš pokus s padajućom kuglicom. Ulij tekućinu u visoku prozirnu posudu (menzuru, epruvetu, visoku čašu) i mjeri vrijeme koje treba kuglici gušćoj od te tekućine da prijeđe neki put padajući konstantnom brzinom. Pritom kuglica ne smije proizvoditi virove iza sebe. Brzina padanja kuglice je povezana s viskoznošću tekućine prema Stokesovu zakonu:

F = 6 π η r v

F - sila trenja između kuglice i tekućine
η - koeficijent viskoznosti
r - radijus kugle
v - brzina kojom kuglica pada

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr