Mozete li mi,molim vas,napisati jednadžbe nastajanja sljedecih spojeva: a)vapnenac b)gašeno vapno c)živo vapno d)kamena sol e)modra galica Mozete li mi objasniti i pojam "DEKANTACIJA"? Unaprijed hvala!!!!!

Ime i prezime: Sandra Čičić franjka.cicic@sb.hinet.hr

Što imaš na raspolaganju da dobiješ te spojeve? Svaki može nastati na puno načina, npr. kalcijev karbonat (vapnenac, kako gore piše, nije spoj, nego stijena):
Ca(s) + H2CO3(aq) -> CaCO3(s) + H2(g)
CaO(s) + CO2(g) -> CaCO3(s)
Ca2+(aq) + CO32-(aq) -> CaCO3(s)
Ca(OH)2(s) + CO2(g) -> CaCO3(s) + H2O(l)
...
Sigurno ćeš naći primjera reakcija nastajanja ostalih spojeva u udžbeniku,a možeš pogledati i u neku enciklopediju ili stručniju knjigu iz kemije. Ili sama sastavljaj jednadžbe kemijskih reakcija.

Dekantacija je metoda za odvajanje sastojaka iz heterogene smjese prema razlikama u gustoći sastojaka. Klasičan primjer, voda i pijesak. Pijesak se ne otapa u vodi, nego čini s vodom heterogenu smjesu. Ako je voda mirna pijesak pada na dno i sada su voda (iako vjerojatno još uvijek prljava) i pijesak odijeljeni. Vodu sada možeš odliti do površine pijeska. To je dekantacija.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr