Zašto su CocaCola i pjenušava pića heterogene smjese.

Ime i prezime: igor car igor@razred.cjb.net

Dok god u Coca Coli i sličnim pićima (u otopinama) nisu vidljivi mjehurići, ili nema taloga, otopinu možeš smatrati homogenim sustavom u nekom stanju ravnoteže. Zdrmaš li pak otopinu stanje ravnoteže će biti poremećeno i otopljeni plin će krenuti van (pojaviti će se mjehurići - plinovita faza) te će tog trena sustav postati heterogen. Promatraš li začepljenu bocu bilo kojeg pića onda ćeš reći da je to heterogen sustav jer je iznad površine pića pa do čepa uvijek prisutna i plinovita faza. Coca Cola u boci koja miruje nema mjehuriće te je otopina homogena, a sadržaj cijele bočice heterogen (dvije su prisutne faze - tekuća i plinovita). Otvoriš li bočicu plin koji je otopljen pri velikom tlaku krenuti će van iz otopine i ponovo će se pojaviti mjehurići te ćeš napitak proglasiti heterogenim.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr